Gloria 2018: Echipele de handbal și fotbal, învinse în deplasare de lideri

🔴 Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, care ocupă locul 10 în Liga Florilor, fără niciun punct, a întâlnit în etapa a 3-a, în deplasare, formația Măgura Cisnădie, liderul clasamentului înaintea acestei runde.

Echipa antrenată de Kim Rasmussen a cedat cu 30-32 (13-16) și a căzut pe poziția a 11-a.

Pentru Gloria 2018 au marcat: Jovana Kovacevici – 7, Alexandrina Barbosa – 6, Nicoleta Dincă – 5, Almudena Rodriguez – 4, Meike Schmelzer – 4, Florina Chintoan – 1, Sonia Seraficeanu – 1, Ana Maria Iuganu – 1, Laura Moisă – 1.

În etapa următoare, a 4-a, Gloria 2018 întâlnește la Sala Polivalentă din Bistrița formația Dunărea Brăila, noul lider la golaveraj (miercuri 29 septembrie, ora 18.00).

⚫ Și echipa de fotbal Gloria 2018 a jucat în deplasare, în etapa a 5-a a Ligii a III-a, Seria 9, pe terenul liderului CS Hunedoara, care în urmă cu câteva zile a fost egalul FCSB-ului timp de 90 de minute în Cupa României.

Deși a condus la pauză cu 1-0 după reușita lui Marius Curtuiuș (27), echipa bistrițeană a primit patru goluri în repriza a doua și a pierdut cu 1-4. Pentru gazde au marcat Sergiu Arnăutu (47), Rafael Garutti (69), Matheus Da Motta (86), Andrei Hergheligiu (90+3).

Formația pregătită de Dan Matei rămâne pe locul 6 în clasament, cu 6 puncte.

În etapa viitoare, a 6-a, Gloria 2018 joacă pe teren propriu cu Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca (vineri 1 octombrie, ora 15.00).