Made in China: Gloria Bistriţa – Hangzhou Greentown 1-1

Formaţia antrenată de Nicolae Manea a susţinut duminică al patrulea meci de pregătire în cantonamentul din Antalya, în compania celor de la Hangzhou Greentown (locul 13 în ultima ediţie a primei divizii chineze). Gloria a înregistrat a treia remiză consecutivă.

Hangzhou a deschis scorul în minutul 33, Gloria egalând în minutul 75 prin Andrei Enescu (foto).

Echipa bistriţeană a avut în prima repriză următoarea alcătuire: Oghinciuc – Țârcă, Ad. Iordache, Kanon, Stroe (Jarda 24) – M. Stancu, Tegja – Tene, C. Bucur, Chiţu – Curtuiuş (Capatina 28).

În repriza secundă au evoluat: Bota – Trestenicu, Peica, Hlinca, Jarda (Sâplăcan 58) – Feher, Enescu – R. Radu, Antonache, V. Pop – Sighiartău (Colţa 67).

Dintre jucătorii aflaţi în probe, Gloria a renunţat la Sorin Oprescu, Ionuţ Florea, John Reily (Canada) şi Klodian Sulollari (Albania).

În continuare, echipa bistriţeană joacă luni 4 februarie cu SV Scholz Grodig (locul 3 în liga secundă din Austria) şi miercuri 6 februarie cu FC ETO Gyor (liderul Ligii I din Ungaria).

Aceasta a fost a patra partidă de verificare a Gloriei în Turcia, după 0-1 cu Metalurg Zaporoje din Ucraina, 0-0 cu FC Daegu din Coreea de Sud şi 2-2 cu Şerif Tiraspol din Republica Moldova (marcatori R. Radu, Sighiartău).