Sport

Gloria, în semifinalele Cupei României

Echipa de fotbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, liderul Seriei 2 din Liga a 2-a, s-a calificat în semifinalele Cupei României după ce a trecut în deplasare de Farul Constanța, liderul Seriei 1 din Liga a 2-a.

Gloria s-a impus la Constanța, în faza sferturilor de finală, cu scorul de 2-1 (1-1).

Golurile echipei bistrițene au fost marcate de Cristina Cerescu în minutul 14 și Andreea Corduneanu din penalty în minutul 91.

Antrenorul Călin Svoboda a folosit următoarele jucătoare: Mureșan, Palaghia, Ciontoș (Zamfir 45), Corduneanu, Ristache, Bindiu (Cengher 67), Merlan, Agu, Cerescu, Pânzariu, Sârbovan (Rognean 74).

La primul an de la înființarea echipei, Gloria ajunge în penultimul act al Cupei României, o performanță remarcabilă.