EHF Champions League: Gloria pierde pe terenul liderului FTC Budapesta

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a fost învinsă la Budapesta de liderul Grupei A a din EHF Champions League la handbal feminin, FTC-Rail Cargo Hungaria (Ferencvaros), în runda a 4-a a competiției.

Ferencvaros, care are punctaj maxim, s-a impus în Erd Arena din Budapesta cu 32-28 (18-10), administrând Gloriei (locul 5) a treia înfrângere consecutivă în grupă.

Echipa bistrițeană, antrenată de Florentin Pera, a marcat prin: Seynabou Rodriguez – 7, Tamires de Araujo – 6, Dagmara Nocun – 5, Sonia Seraficeanu – 4, Gnonsiane Niombla – 3, Cristina Laslo – 1, Natalia Nosek – 1, Greta Kacsor – 1. Intervențiile portarilor: Renata de Arruda – 11/25 (44%), Ivana Kapitanovici – 2/20 (10%).

”A fost un meci greu, dar am avut momente foarte bune în repriza a doua. Ferencvaros este o echipă mai experimentată și cred că putem învăța destule lucruri din acest joc”, a spus Gnonsiane Niombla.

Pentru Ferencvaros, pregătită de danezul Allan Heine Pedersen, au înscris: Andrea Lekici – 7, Daria Dmitrieva – 6, Antje Malestein – 5, Dragana Cvijici – 4, Greta Marton – 4, Orlane Kanor – 2, Emily Bolk – 2, Valeria Maslova – 2. Intervențiile portarului: Laura Glauser – 13/39 (33,33%).

Arbitri: Tatjana Prastalo și Vesna Balvan, din Bosnia-Herțegovina.

În etapa a 5-a, Gloria va juca la TeraPlast Arena cu Podravka Vegeta Koprivnica, sâmbătă 12 octombrie de la ora 17.00.

Celelalte jocuri din etapa a 4-a a Grupei A: Krim Mercator Ljubljana – Storhamar Handball Elite 25-23, Metz Handball – Podravka Vegeta Koprivnica 35-31, CSM București – Nykobing Falster Handbold (duminică ora 17.00).

Primele două clasate în cele două grupe, A și B, avansează direct în sferturile de finală, în timp ce echipele de pe pozițiile 3-6 din fiecare grupă merg în play-off (dublă manșă A6 vs B3, B6 vs A3, A5 vs B4 și B5 vs A4, iar învingătoarele se califică în sferturi). Aici rezultatele din grupe.

2 comentarii

• Gloria BN a pierdut onorabil cu (probabil) cea mai buna echipa din grupa. Dupa un inceput timid in prima repriza , cu un joc care n-a prea mers nici in aparare unde „vulpile batrane” , Lekic si Dimitrieva au strapuns apararea rarefiata a Bistritei , in multe randuri si cu un joc incalcit in atac unde s-au pierdut o multime de mingi din cauza unor greseli personale ale mai multor jucatoare scorul a aratat la pauza o diferenta clara intre cele doua combatante de 18:10. Din echipa bistriteana (in aceasta perioada) am remarcat doar jocul eficient facut de Rodriguez (5 goluri!) si unele sclipiri ale Gnosianei Niombla. Dupa pauza jocul echipei din Bistrita s-a imbunatatit pe masura ce trecea timpul , repriza a doua fiind castigata clar (14-18) de catre tanara noastra echipa . In general toate jucatoarele s-au straduit , (unele doar s-au straduit!) si au facut fata cu brio unei echipe cu multe vedete internationale , de mare valoare si cu multa experienta competitionala: Lekic , Dimitrieva , Tomori , Block , Kanor , Malestein , Gloser , Cvijc , Marton etc , intr-un fel o adevarata selectionata europeana. Mi-au placut mult Niombla , Rodriguez , Araujo , Nocun , Seraficeanu si Arruda , care a avut din nou o prestatia de admirat. Daca ne uitam la statistici vom vedea ca desi portaritele noastre au aparat 13 mingi la fel cu Gloser , diferenta de scor a rezultat mai ales datorita jocului foarte bun facut de cele doua conducatoare de joc ale echipei maghiare , Lekic si mai ales Dimitrieva . In statistici cred ca exista o greseala , probabil Gloser a aparat doar 11 mingi , altfel ar rezulta ca Bistrita ar fi marcat doar 26 de goluri. Sub asteptari a fost jocul Danilei Pinto iar Kacsor a jucat azi mai mult pentru echipa maghiara. Destul de sters a fost si jocul Biancai Bazaliu , depasita usor in aparare si cu doua suturi „telefonate” spre poarta adversa. Insignifiat a fost si efortul extremelor Fujita (a balbait o minge pe care o avea „in mana”) si Dinca (mereu abuzand de celebra ei bolta). N-am inteles de ce antrenorul a insistat cu Kacsor in atac si n-a mai utilizat-o pe Laslo care facuse un joc bunicel in prima repriza. Nu mai zic de Karisheva care nu a jucat deloc (dupa ce a ratat o lovitura de penalitate). Eu cred (in prisma jocurilor anterioare) ca aceasta jucatoare ar fi contat mult mai mult decat Kacsor , atat in aparare cat si in atac. A fost decizia antrenorului. Fara a influienta decisiv echipa castigatoare mi s-a parut ca la scorul de 27-29 , cand echipa noastra se apropiase semnificativ , cele doua arbitre au dat doua decizii in defavoarea echipei bistritene , (un fault in atac la Kacsor care in reluare s-a vazut ca nu fusese si deasemeni a anulat golul marcat de Araujo cu motivarea ca a facut fault!) Am vazut in finalul meciului ca Tamires sa dus la cele doua impartitoare de dreptate sa-i explice cum naiba a faultat cand fusese tinuta de doua adversare. In final trebuie sa constat ca Gloria (prin prisma rezultatelor inregistate) a jucat cu cele mai puternice echipe din grupa (Metz , Krim si Ferencvaros) iar de-acum sper sa obtina si victorii. Pana la meciul cu Podravka urmeaza insa un meci greu in campionat cu echipa din Baia Mare care a obtinut pana acum numai victorii. Hai Gloria!

• Pe jucatoarea care „n-a jucat” (de fapt a ratat o lovitura de penalitate) o cheama Kardisheva iar Tamires de Araujo „s-a” dus la cele doua… Imi cer scuze , n-am mai recitit textul. Se intampla.