Adrian Moldovan: A fost o perioadă bună pentru CSM Bistriţa

Directorul Clubului Sportiv Municipal Bistriţa, Adrian Moldovan, a spus că, până în 30 septembrie, sportivii legitimaţi la clubul pe care îl conduce au obţinut 141 de medalii la nivel naţional şi 23 în competiţiile internaţionale, dintre care 12 la Campionate Mondiale sau Europene.

1 csm bistrita 11 oct”Până la data de 30 septembrie, Clubul Sportiv Municipal a obţinut în competiţiile sportive naţionale 141 de medalii, mă refer aici la campionate naţionale şi Cupa României, iar pe plan internaţional 23 de medalii, dintre care 12 la Campionate Mondiale şi Europene, pe diferite secţii şi grupe de vârstă. Au fost două ultime săptămâni bune pentru CSM, pentru Bistriţa şi pentru judeţ. Bernadette Szocs a devenit vicecampioană europeană pe echipe la seniori, la tenis de masă. Conform legii, sportivii medaliaţi şi antrenorii lor vor primi din partea CSM 50% din valoarea premiilor pe care le vor lua la nivel naţional”, a subliniat Adrian Moldovan într-o conferinţă de presă.

Mihaela Şteff, antrenoare la secţia de tenis de masă, a precizat că Bernadette Szocs a obţinut un rezultat foarte bun în primul ei an de seniorat şi crede că aceasta va continua şi la nivelul senioarelor traseul încărcat cu medalii de la junioare.

Gimnastul Marius Berbecar, locul 6 la paralele şi locul 7 la sărituri în finalele Campionatelor Mondiale individuale de la Anvers, a declarat că a fost dezamăgit iniţial că nu a luat o medalie dar că, gândind la rece, poziţia a 6-a în lume nu este puţin lucru: ”Mi-am dorit foarte mult o medalie, am muncit enorm, dar într-o fracţiune de secundă în gimnastică se schimbă totul. Poţi lua o medalie sau poţi termina pe 6, cuma  fost cazul meu”.

Dana Borzei, care a câştigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de box pentru junioare şi tineret de la Albena, a spus că i s-a îndeplinit un vis, de a urca pe podium.

2 csm bistrita 11 oct 3 csm bistrita 11 oct 4 csm bistrita 11 oct 5 csm bistrita 11 oct