Sport

Arieşul Turda – Gloria Bistriţa 1-1. Valer Săsărman: E bine că n-am pierdut, dar se putea mai mult

FC Gloria Progresul a ajuns la al treilea meci consecutiv fără înfrângere, remizând cu Arieșul Turda, scor 1-1, după ce a condus la pauză pe terenul primei clasate în Seria 5 a Ligii a III-a. Echipa bistrițeană a jucat pe final cu un om mai puțin. ”Rezultat echitabil”, a spus antrenorul Valer Săsărman.

Daniel Brumă (foto arhivă) a deschis scorul în minutul 25, la pauză fiind 1-0 pentru Gloria. Gazdele au egalat în minutul 65 prin Fertea, tabela arătând 1-1 la finalul celor 90 de minute. În ultimul sfert de oră, echipa bistrițeană a jucat în inferioritate numerică, autorul golului, Brumă, văzând cartonașul roșu.

Primul 11 al Gloriei: R. Pop – Budăcan, Hlinca, Fizeșan, B. Dobrea – Fl. Alexandru, Jarda, Țegle, O. Bucur – Al. Pop, Brumă. Au mai intrat: Bolbos, Rogozan, Colța, Sâplăcan. Antrenori: Valer Săsărman și Dorel Zegrean.

În urma rezultatului înregistrat în runda a 7-a a Ligii a III-a, Gloria a acumulat 10 puncte (golaveraj 10-7) și a căzut de pe poziția a 6-a pe locul 8 în clasament.

”A fost un meci greu, am jucat pe terenul primei clasate. Am făcut o primă repriză bună, am condus cu 1-0. În repriza a doua ne-am mai retras, dar am avut și ocazii, din păcate nefructificate. Pe final am rămas în zece oameni, Brumă fiind eliminat. Până la urmă, este un rezultat echitabil. Sunt mulțumit de scorul final, deși puteam scoate mai mult. Îmbucurător este totuși că nu am pierdut”, a declarat antrenorul Gloriei, Valer Săsărman, pentru Timp Online.

Partida de la Turda a fost arbitrată de o brigadă din Arad: Ionuț Nicoraș la centru, Marius Alexa și Sebastian Pantea asistenți. Observatori: Ion Zare (Oradea), Szanto Lorant (Târgu Mureș).

Celelalte meciuri din etapa a 7-a a Ligii a III-a, Seria 5: FC Zalău – Metalurgistul Cugir 0-1, CS Oșorhei – Sănătatea Cluj 5-0, FCM Baia Mare – Avântul Reghin 4-0, CS Iernut – Unirea Dej 3-2, Unirea Jucu – CSC Sânmartin 0-1, Industria Galda – CSM Sighetu Marmației 1-1.

AICI clasamentul detaliat.

În etapa următoare, a 8-a, Gloria Progresul Bistriţa joacă pe teren propriu cu CS Iernut – sâmbătă 18 octombrie, ora 15.00.

Rezultatele Gloriei în acest sezon: 3-0 cu Unirea Dej (a), 1-2 cu FC Zalău (d), 0-1 cu CSC Sânmartin (d), 1-2 cu CSM Sighetu Marmaţiei (a), 2-0 cu Industria Galda (d), 2-1 cu Unirea Jucu (a), 1-1 cu Arieșul Turda (d).