CSM Bistrița, învinsă la scor de Craiova în semifinalele Cupei României, va juca finala mică

Echipa de handbal feminin CSM Bistrița a ratat șansa de a prinde un loc în cupele europene, fiind învinsă fără drept de apel în semifinalele Cupei României de SCM Craiova, scor 26-37 (11-19), în cadrul Turneului Final 4 care are loc în Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești.

Copleșită de miza partidei, cea mai mare de până acum pentru gruparea bistrițeană, CSM nu s-a ridicat la nivelul adversarei sale, care a luat avans pe tabelă minut cu minut, diferența maximă în prima repriză fiind de nouă goluri, iar la pauză de opt. Favorita SCM Craiova s-a impus clar, la capătul unui meci fără istoric în care a avut și 13 goluri diferență, și și-a acontat biletele pentru ultimul loc disponibil în Europa, mai exact în Cupa EHF.

Golurile echipei bistrițene au fost marcate de Oana Chirilă – 6, Oana Cârstea – 5, Laura Pristăvița – 4, Szilvia Szabo – 3, Daniela Rațiu – 3, Andrada Maior Pașca – 2, Daniela Crap – 2, Magdalena Paraschiv – 1.

Pentru SCM Craiova au înscris Zeljka Nikolici – 10, Cristina Zamfir – 9, Ana Apipie – 5, Laurisa Landre – 3, Maria Ianăși – 2, Valentina Ardean Elisei – 2, Elena Băbeanu – 2, Oana Andrei – 1, Yaroslava Burlacenko – 1, Yulia Zaremba – 1, Jelena Triufunovici – 1.

CSM Bistrița va disputa finala mică a Cupei României cu Unirea Slobozia, ocupanta ultimului loc în Liga Națională (motiv pentru care va juca baraj de menținere pe prima scenă). Partida pentru locurile 3-4, una doar de palmares, are loc sâmbătă 20 mai, ora 15.00, în direct pe Digisport 3.

În cealaltă semifinală, CSM București a trecut cu 37-28 de Unirea Slobozia.

Ultimul act al competiției, CSM București – SCM Craiova, este programat sâmbătă 20 mai, ora 17.00 (în direct pe Digisport 1), campioana României fiind favorită să câștige din nou trofeul. Deoarece va evolua în Liga Campionilor, finalista prinde automat un loc în cupele europene.