Sport

FC Braşov – Gloria 4-1. Manea: Încă mai sper că putem rămâne în Liga I

”Alb-albaştrii” au pierdut fără drept de apel la Braşov în etapa a 33-a a Ligii I. Gazdele, care au jucat în zece oameni în ultima jumătate de oră, au condus cu 4-0. Gloria a ratat un 11 metri şi a înscris golul de onoare tot de la punctul cu var. Antrenorul Nicolae Manea încă mai are speranţe că echipa sa, care a încasat goluri ”de cascadorii râsului”, va continua pe prima scenă.

În deschiderea etapei a 33-a din Liga I, penultima a sezonului, Gloria Bistriţa a jucat joi 23 mai în deplasare cu FC Braşov.

Gazdele n-au stat mult pe gânduri şi cât ai clipi din ochi au dus scorul la 2-0. În minutul 11, Rareş Enceanu a preluat perfect după o pasă a lui Ionescu şi a reluat în plasă cu un şut la colţul lung. Enceanu a reuşit dubla în minutul 15, când l-a învins din 10 metri pe nefericitul Oghinciuc. Gloria a încasat încă o lovitură în minutul 56. Mugurel Buga a profitat de o ieşire neinspirată a lui Oghiniciuc, i-a furat balonul şi a marcat pentru 3-0. FC Braşov a jucat în inferioritate numerică din minutul 58, Oltean fiind eliminat pentru două cartonaşe galbene. Gloria putea reduce din handicap în minutul 63, însă Răzvan Radu a trimis în bară din penalty. Lovitura de la 11 metri a fost acordată în urma unui fault în careu al lui Madeira asupra lui Radu. De punctat au punctat tot braşovenii, în minutul 79, prin Ricardo Machado, care făcut 4-0 cu o lovitură de cap din 6 metri. Scorul a devenit 4-1 în minutul 83, atunci când Marius Feher a transformat al doilea penalty acordat Gloriei.

Echipa bistriţeană, ultima clasată, a rămas cu 18 puncte – doar 3 victorii în 33 de etape, golaveraj catastrofal 20-66.

FC Braşov: Marinescu – Vagner, Oltean, Machado, Cr. Ionescu – Enceanu (Viveiros 57), Madeira, Mateiu – I. Popa (R. Barbu 61), Buga, Dias (Dumbravă 76). Antrenor Adrian Szabo

Gloria Bistriţa: Oghinciuc – Oct. Ionescu, Berceanu, Ad. Iordache, L. Stroe (Trestenicu 46) – Hlinca, Feher – R. Radu (M. Moraes 66), Cubilla (Hasnaş 80), M. Chiţu – Curtuiuş. Antrenor Nicolae Manea

Stadion: ”Tineretului” – Braşov. Spectatori: 500. Arbitri: Florin Miron (Bucureşti) – Gero Szabo (Cluj-Napoca), Adrian Popescu (Craiova) – Iulian Călin (Ştefăneşti). Observatori: Ioan Zare (Oradea), Sorin Boca (Iaşi)

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”A fost o înfrângere usturătoare, Braşovul a învins o echipă resemnată, dar care încearcă să joace fotbal. Nu ne-am apărat, am avut şi situaţii de gol, am primit şi nişte goluri de cascadorii râsului pe două grave greşeli de portar. Nici din penalty n-am putut marca. Este o victorie meritată a Braşovului. A debutat în acest meci un jucător de 15 ani, Hasnaş, are un fizic frumos. Emoţiile s-au văzut, dar e bine pentru el că a luat contact cu Liga I. În continuare, totul depinde de el, l-am introdus în teren pentru a-l încuraja. Oricum, vom lua şi măsuri, pentru că sunt total nemulţumit de unii jucători. Resemnaţi-resemnaţi, dar jucaţi fotbal, nu mai e nicio presiune. Au fost nişte greşeli care rar se văd, mai ales ale portarului. Noi ne gândim deja la Liga a II-a, suntem pe ultimul loc. Cu toate acestea, încă sper că putem rămâne în Liga I. Ne-am luat licenţa, sunt altele care nu au luat. Când am fost retrogradaţi noi pe criteriul licenţierii, a rămas în prima ligă Sportul Studenţesc, care retrogradase. Ce facem acum, schimbăm regulamentele de la o lună la alta, ni s-a năzărit să rămână 10-12 echipe? De ce să nu continuăm în Liga I? Am luat licenţa, să jucăm în continuare dacă alte echipe nu au primit-o”

Adrian Szabo (antrenor FC Braşov): ”Suntem bucuroşi de cele trei puncte care ne consolidează poziţia din clasament, pentru care am muncit foarte mult. Am reuşit atât în 11 cât şi în 10 să ne creăm situaţii de gol, a fost un joc plăcut chiar dacă s-au mai făcut şi unele greşeli. Sunt puţin amărât pentru numărul mare de cartonaşe galbene şi roşii, astfel că în meciul cu Steaua vom avea câteva absenţe. Oricum, cred că a fost un retur frumos pentru noi în ceea ce priveşte evoluţia echipei şi sperăm să continuăm aşa”

Celelalte meciuri din etapa a 33-a a Ligii I: FC Vaslui – Oţelul Galaţi 1-0, Dinamo Bucureşti – Viitorul Constanţa 2-3, Gaz Metan Mediaş – Rapid Bucureşti 1-1, Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti 2-4, CS Turnu Severin – Steaua Bucureşti 1-1, Astra Giurgiu – CFR Cluj 3-3, Concordia Chiajna – Pandurii Târgu Jiu 0-1, Ceahlăul Piatra Neamţ – CSMS Iaşi 1-0.