Ceasul victoriei: FC Olt – Gloria Bistriţa 1-3

Echipa antrenată de Nicolae Manea a obţinut un nou succes în Liga a II-a. După trecerea la ora de vară Gloria şi-a reglat ceasul mai greu, dar până la urmă a câştigat clar. Dacă gazdele nu punctau în final, Gloria urca pe primul loc.

În epilogul etapei cu nr. 17 a Seriei a 2-a din liga secundă, Gloria Bistriţa a întâlnit duminică 25 martie, în deplasare, formaţia FC Olt.

În mare criză de puncte, Oltul a avut iniţiativa în startul partidei şi chiar a dat câteva emoţii, dar cea care a deschis scorul, la primul şut spre poartă, a fost Gloria. În minutul 23, Silvăşan a luftat în careu, însă venit din urmă Cornel Predescu (foto) a trimis în plasă din centrul suprafeţei de pedeapsă, stabilind rezultatul la pauză.

În minutul 54, Cristian Silvăşan a adus liniştea în tabăra bistriţeană după ce l-a executat pe Bugiu de la punctul cu var, la un fault în careu asupra lui Predescu. La faza respectivă, Pavel a văzut al doilea avertisment şi gazdele au rămas în zece. ”Vă treziţi? Vedeţi că ăştia joacă în 10!”, a fost mesajul imediat al lui Nicolae Manea către jucătorii săi.

Marius Curtuiuş a închis conturile în minutul 68, după o lansare în adâncime şi şut din interiorul careului, lateral dreapta, la colţul lung. Curtuiuş este la al doilea joc consecutiv în care înscrie din postura de rezervă.

FC Olt a reuşit golul de onoare în minutul 86. Lăzăreanu a respins în faţă o centrare de pe dreapta a lui Polgar, iar Dragoş Dragalina a reluat imparabil pentru 3-1.

Gloria rămâne pe locul 2 în clasament, cu acelaşi număr de puncte ca şi Timişoara, dar cu un golaveraj o idee mai slab.

Preşedintele grupării bistriţene, Jean Pădureanu, n-a fost foarte încântat de evoluţia echipei sale. ”Într-adevăr, sunt trei puncte bune. Numai că nu sunt mulţumit de felul cum jucăm. Ar trebui să joace altceva echipa. Am avut noroc şi de o echipă motivată, dar atâta poate. Eu personal, nu văd motivele pentru care gazdele l-ar acuza pe arbitru. Nu văd chiar niciun motiv, dar e normal, fiecare vede lucrurile cum vrea el şi cum i-ar conveni lui să fie”, a spus Pădureanu la Olt TV.

Atacantul Cristian Silvăşan a spus că Gloria a luat trei puncte importante pe un teren unde se câştigă greu. „Sunt trei puncte obţinute foarte greu, scorul nu arată chiar ceea ce a fost în teren, dar ne bucurăm pentru că am câştigat un meci dificil, cred eu că multe echipe vor avea meciuri grele aici. Avem o diferenţă mare, dar la fiecare etapă se vede că echipele care sunt în spate au pretenţii foarte mari, cred că vor să creeze o presiune pe noi, dar noi ne facem jocul. De ce ziceţi că am primit cadouri? Primul gol… se întâmplă, am văzut şi în Divizia A ce gafe fac portarii, acesta este fotbalul. Nu comentez arbitrajul, nu l-am comentat nici etapa trecută, când noi am avut un arbitraj sub orice critică”, a spus Silvăşan pentru Gazeta Nouă.

FC Olt: Bugiu – Bogdanovici, Preda, Lengyel, Bancu – Corneanu, A. Pavel, Giurcă (Hallmen 70), Melcea (Burcea 46) – A. David (Polgar 46), Dragalina. Antrenor Dan Oprescu

Gloria Bistriţa: Lăzăreanu – Peteleu, V. Năstase, Tudose, I. Costache (Traşcă 80) – R. Mărginean, Feher – Pădurariu, Predescu (D. Stan 70), Cafasso – Silvăşan (Curtuiuş 65). Antrenor Nicolae Manea

Stadion: Rapid – Piatra Olt. Arbitri: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) – Iulian Radu, Florin Stănescu (ambii din Bucureşti).

Celelalte jocuri din etapa a 17-a a seriei de vest: FC Timişoara – Alro Slatina 2-0, Chindia Târgovişte – Mureşul Deva 5-0, Luceafărul Oradea – FC Argeş 0-0, FC Maramureş – Juventus Bucureşti 2-1, Unirea Alba Iulia – FC Bihor 3-1, Gaz Metan Severin – CSM Rm. Vâlcea 2-1, UTA Arad – Arieşul Turda 3-0 (echipa oaspete a fost exclusă din campionat).

Clasament: 1. FC Timişoara 40 puncte (golaveraj 30-10), 2. Gloria Bistriţa 40 puncte (golaveraj 33-14), 3. Gaz Metan Severin 29 puncte, 4. UTA Arad 27 puncte, 5. Chindia Târgovişte 27 puncte, 6. FC Argeş 27 puncte, 7. Unirea Alba Iulia 26 puncte, 8. Alro Slatina 25 puncte, 9. Luceafărul Oradea 23 puncte, 10. FC Bihor 20 puncte, 11. FC Maramureş 19 puncte, 12. Mureşul Deva 16 puncte, 13. CSM Rm. Vâlcea 15 puncte, 14. FC Olt 15 puncte, 15. Juventus Bucureşti 12 puncte, 16. Arieşul Turda 11 puncte.

În etapa viitoare, a 18-a, Gloria Bistriţa joacă pe teren propriu cu Mureşul Deva, sâmbătă 31 martie de la ora 11.00.