Social

Cine sunt premiaţii Maratonului Via Maria Theresia 5.0. Probele câştigate de bistriţeni (FOTO)

Maratonul Via Maria Theresia a înregistrat, anul acesta, la ediţia a cincea, un număr record de participanţi, peste 860, dintre care peste o sută au venit din străinătate din ţări precum Anglia, Germania, Belgia sau Canada.

AICI PUTEȚI VEDEA UN ALBUM FOTO

Competiţia a beneficiat de cronometrare electronică, iar potrivit site-ului care a monitorizat performanţele sportivilor, rezultatele sunt următoarele:

Proba de ultramaraton a fost câştigată de Octavian Andrei Ivanov din Bucureşti care a parcurs distanţa de 82 de km în 9 ore 46 de minute şi 34 de secunde. Pe locul al doilea s-a clasat Gabriel Cojan din Braşov, iar pe trei Alin Cîrdei din Vicovu de Sus. Călin Vaipan din Bistriţa s-a clasat pe locul IV cu 10:45:10.  Au încheiat această probă doar 77 de sportivi, deşi s-au înscris peste o sută.

Proba de maraton a fost câştigată de Petrică Hogiu din Bistriţa Bârgăului care a străbătut cei 42 de kilometri în 3:43:09. Pe locul doi s-a clasat Cătălin Şorecău din Sângeorz-Băi, iar pe trei Ştefan Sălăgean din Bistriţa Bârgăului cu 4:01: 22. Pe locul patru s-a clasat Cristian Pop din Bistriţa cu 4:07:06. Proba a fost încheiată cu succes de 180 de sportivi. Ultimul clasat a avut nevoie de 9:28:27 ca să treacă linia de sosire.

Proba de semimaraton a fost câştigată de Nicolae Bălan din Bistriţa, care a alergat distanţa în 2:04:13, urmat de Florin Stan din Baia Mare şi Ianoşi Levente din Bistriţa. Proba a fost terminată de 333 de alergători, ultimul clasat având timpul de 8:58:08.

Proba de triatlon a fost câştigată de Mihai Cupşa din Bistriţa Bârgăului cu 3: 11:48, urmat de Stelian Hota din Târgu Mureş şi Ionuţ Pop din Bistriţa. Un număr de 35 de sportivi au trecut linia de sosire.

AICI REZULTATELE COMPLETE LA MARATONUL VIA MARIA THERESIA 5.0

„Am avut numai din Anglia peste 60 de sportivi , din Germania, din Belgia, din Canada. Am avut şi o participare record şi a voluntarilor, peste 300, fiindcă a trebuit să acoperim peste 230 de kilometri cu voluntari. Am avut şi de la Johanniter din Germania 26 de oameni care au venit să ne ajute să avem partea aceasta de siguranţă pe care noi punem mare accent. În ce priveşte concursul, în două săptămâni s-au ocupat toate locurile, au mai fost şi alţii care ar fi vrut să se înscrie, dar infrastructura de pe lângă Munţii Călimani nu ne-a permis să luăm mai mulţi concurenţi. Nu ne dorim neapărat să facem o competiţie de masă cu zeci de mii de oameni. Noi ne dorim să o organizăm bine, suntem atenţi foarte tare la detalii. Nu e neapărat nevoie să strângem mulţi oameni, am văzut că oricine o poate face, cred că e mai important să facem proiecte frumoase de la care să rămânem cu ceva şi să avem de învăţat”, a spus Alin Uhlmann Uşeriu, preşedintele Asociaţiei Tăşuleasa Social pentru Timp Online.

Foto 1-5: Facebook Tășuleasa Social