Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis avertizare cod galben, valabil și pentru județul Bistrița-Năsăud în perioada următoare.
Marți 2 iunie, orele 10.00 – 22.00: instabilitate atmosferică accentuată, cantități de apă însemnate
Marți (2 iunie) în cea mai mare parte a Transilvaniei, nordul și estul Munteniei, nord-estul Olteniei, sudul și sud-estul Moldovei și în Dobrogea vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, pe alocuri vijelii și căderi de grindină. Mai ales în intervale scurte de timp vor fi cantități de apă de 15…25 l/mp și izolat de 30…40 l/mp.

Hidrologii au emis cod galben pe râurile din bazinul hidrografic Someșul Mare – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior, valabil de marți 2 iunie, ora 12.00 până miercuri 3 iunie, ora 10.00.
Fenomene vizate: scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale și creșteri de debite și niveluri pe unele râuri, cu posibile depășiri ale cotelor de atenție.

Prognoza pentru Transilvania până în 14 iunie: În contextul variațiilor relativ bruște ale maselor de aer de la începutul intervalului, vremea va fi schimbătoare până în data de 5 iunie. Mediile diurne vor fi între 20 și 26 de grade, iar cele nocturne între 10 și 13 grade. Apoi schimbările sub aspect termic nu vor mai fi semnificative, vor marca un parcurs de ușoară creștere până în 6 iunie și în finalul celei de a doua săptămâni se va ajunge la maxime în medie de 24 de grade și minime de 12 grade. Potențialul de instabilitate atmosferică va fi mare pe tot parcursul estimărilor de prognoză, astfel încât sunt așteptate averse în special după-amiaza.










Adaugă comentariu