CSM Bistrița, în sferturile Cupei României după o victorie mare la Brașov!

CSM Bistrița, ocupanta locului 8 la finalul sezonului 2016-2017 în Liga Națională de handbal feminin, primul din istoria sa în elită, a obținut o calificare superbă în sferturile de finală ale Cupei României după ce a trecut în optimi, în deplasare, scor 29-25 (16-10), de Corona Brașov (poziția a 6-a în campionat).

Fetele antrenate de Horațiu Pașca au făcut un meci excelent, precis în apărare și devastator în atac, diferența maximă în prima repriză fiind de șapte goluri, iar la pauză de șase. CSM a egalat la 5, după care gazdele nu au mai putut ține pasul, chiar dacă pe final au mai redus din diferență, când soarta jocului era decisă deja. Echipa bistrițeană a evoluat cu dezinvoltură, răsturnând calculele hârtiei și calificându-se meritat în faza următoare a competiției.

Au adus un succes remarcabil Oana Chirilă – 10, Szilvia Szabo – 8, Magdalena Paraschiv – 4, Daniela Rațiu – 4, Oana Cârstea – 2, Laura Oltean – 1.

Pentru gazde au marcat Elena Dincă – 7, Laura Chiper – 5, Mihaela Tivadar – 5, Georgiana Ciuciulete – 3, Florentina Cartaș – 3, Mihaela Briscan – 1, Andreea Pricopi – 1.

Partida, transmisă în direct de Digisport și Dolcesport, a fost arbitrată de Andreea Arsene (Vaslui) și Carmen Bontea (Buzău). Observator: Ioan Chira (Maramureș).

Celelalte meciuri din optimile Cupei României: HC Zalău – SCM Craiova 19-24, Minaur Baia Mare – CSM Roman 19-24, Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie 31-26, Rapid București – Danubius Galați 33-30, CSM București – U Cluj 42-26. HCM Rm. Vâlcea și Unirea Slobozia stau.

Tragerea la sorți a sferturilor Cupei României are loc în 5 mai.