Cupa României: FC Bistrița – Voința Livezile 2-1

(FOTO) FC Bistrița a luat startul în noul sezon al Cupei României. În prima partida oficială din 2016, liderul Ligii a IV-a a trecut cu 2-1 (2-0) de Voința Livezile (locul 10 în campionat). Meciul contând pentru etapa a treia a competiției s-a desfășurat pe terenul 2 al Stadionului ”Jean Pădureanu”. În faza următoare, FC Bistrița va juca în deplasare cu Atletico Monor (locul 6 în Liga a IV-a), duminică 20 martie, ora 15.00.

1 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16 2 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16 3 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16 4 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16

Scorul la pauză a fost 2-0 pentru FC Bistrița, după golurile reușite de Abiel Deac (38) și Otniel Sighiartău (44). Voința Livezile, gazda acestui meci, a înscris în ultimul minut de joc.

Antrenorii formației bistrițene, Eugen Voica și Dinu Vlad, au trimis în teren următorul 11: D. Ilieș – T. Rus, Hasnăș, Chibulcutean, Cr. Pop – Deac, Sg. Costin, Conon, V. Lup – Sighiartău, Țigorean. Au intrat pe parcurs: Trif, Hordouan, Ceușan, Chiorean.

”După o partidă dominată clar de la un capăt la altul de formaţia noastră, echipa condusă de pe margine de Eugen Voica a învins mult mai uşor decât o arată scorul de 2-1. La pauză a fost 2-0, marcatorii echipei noastre fiind Abiel Deac şi Otniel Sighiartău, în urma unor faze frumos construite pe zona centrală. Scorul putea să fie unul mult mai mare dacă Abiel Deac nu ar fi nimerit bara în minutul 20, sau dacă Răzvan Țigorean, Otniel Sighiartău, Denis Hordouan, Paul Chiorean sau Vasile Lup ar fi reuşit să mai concretizeze ocaziile avute. Livezile, gazdă acestui meci, a marcat în prelungirile partidei. FC Bistriţa se califică astfel în turul patru, urmând a întâlni pe Atletico Monor”, se arată pe site-ul clubului FC Bistrița.

5 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16 6 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16 7 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16 8 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16

Celelalte partide din faza a treia a Cupei României: AFC Budac – Minerul Rodna 4-5, Vulturul Arcalia – Academia de Fotbal Gloria Bistrița 2-8, AS Archiud – Unirea Urmeniș 1-6, Săgeata Dumbrăvița – Voința Matei 5-3, Atletico Monor – Voința Cetate 7-3, Luceafărul Șieu – Heniu Leșu 1-3, Silvicultorul Maieru – Progresul Năsăud 1-0, Viitorul Lechința – ACS Dumitra 0-2.

Liga a IV-a se reia în 27 martie, atunci când FC Bistrița va juca pe teren propriu cu Progresul Năsăud.

9 sangeorzan voica vlad cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16 10 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16 11 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16 12 cupa romaniei fc bistrita vointa livezile mar 16