Sport

Dezastru evitat: Rapid – Gloria 3-1. Manea: ”Mi-a fost teamă de un scor fluviu”

Condusă cu 2-0 după primul sfert de oră şi rămasă în zece oameni după eliminarea lui Cafasso, echipa bistriţeană nu s-a prăbuşit imediat. A înscris golul de onoare, a avut un portar în mare formă, Dolha, iar Rapid s-a desprins abia în minutele de prelungire, din penalty.

Gloria Bistriţa a început sâmbătă 15 septembrie, în etapa a 8-a, în Giuleşti, seria infernală a întâlnirilor cu granzii Ligii I, primul adversar de calibru fiind Rapid Bucureşti. Un meci cu valoare sentimentală pentru Nicolae Manea, Emilian Dolha şi Florin Bratu, respectiv Ioan Ovidiu Sabău şi Călin Albuţ, adversari ai echipelor unde au antrenat sau jucat în trecut. Pentru Gloria a debutat portughezul Jaime Braganca, jucător care a mai evoluat în România pentru FC Vaslui.

Giuleştenii au luat jocul în stăpânire încă din start, iar în minutul 5 Herea a ratat de puţin ţinta după un şut din marginea careului. Inevitabilul s-a produs în minutul 12, când Rapid a deschis scorul dintr-un penalty bătut de Ovidiu Herea. ”Alb-albaştrii” au rămas în zece la faza în urma căreia s-a acordat lovitură de la 11 metri, Cafasso primind cartonaşul roşu pentru intervenţia sa asupra lui Teixeira. În minutul 15 gazdele au mărit avantajul. După o centrare de pe dreapta a lui Roman, Dorin Goga l-a învins pe Dolha din centrul careului. La prima acţiune periculoasă, echipa bistriţeană a redus din handicap, completând un început de meci furtunos. În mod neaşteptat, jocul s-a echilibrat şi în minutul 21, golgeterul Gloriei Cornel Predescu a intrat în viteză în careu şi a trimis la colţul lung, pe sub Albuţ, ajungând la cota 3 în acest sezon. Imediat, la cealaltă poartă, Herea a fost aproape să realizeze dubla. Deşi aflată în inferioritate numerică, Gloria nu s-a predat şi a continuat să îi dea emoţii lui Albuţ, care în minutul 26 Albuţ l-a blocat pe Bratu, apoi Romario a tras peste. Până la pauză, Roman, Goga şi Bilaşco au semnat alte ocazii importante ale ”vişiniilor”, care au solicitat pe bună dreptate încă o lovitură de la 11 metri, însă Gloria are meritul de a nu fi renunţat la luptă, chiar şi cu un om mai puţin.

În partea a doua s-a jucat practic la o singură poartă, iar Rapid a irosit ocazie după ocazie. Dolha a scos senzaţional de sub bară o lovitură de cap a lui Glauber, apoi a deturnat o serie de şuturi expediate de Codrea, Milisavljevici, Glauber şi Herea, Reano a respins de pe linia porţii la marea oportunitate a lui Milisavljevici, iar reduta bistriţeană a rezistat până în prelungirile partidei, când s-a făcut 3-1. Feher l-a faultat în careu pe Surdu şi rapidiştii au beneficiat de un nou penalty, transformat de acelaşi Ovidiu Herea în minutul 90+3.

Echipa pregătită de Nicolae Manea se află acum pe poziţia a 16-a, cu 5 puncte şi golaveraj 5-13.

Rapid Bucureşti: Albuţ – Oros, M. Constantin (M. Roman 9), Glauber, Milisavljevici – Teixeira, Codrea, Herea – Pancu (Surdu 56), Goga (Bozovici 65) – Bilaşco. Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu, Tudose, Kanon, Cafasso – Anton (Feher 71), Romario – Ayza (Reano 18), Predescu, M. Moraes (Braganca 46) – Fl. Bratu. Antrenor Nicolae Manea

Stadion: ”Giuleşti-Valentin Stănescu” – Bucureşti. Spectatori: 3.500. Arbitri: Cătălin Buşi (Rm. Vâlcea) – Ovidiu Artene, Daniel Hulubei (ambii Vaslui) – Andrei Chivulete (Bucureşti). Observatori: Daniel Florea (Bucureşti), Vasile Curt (Constanţa)

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”Dacă e să ne uităm la rezultat, 3-1 e echitabil, pentru că Rapid a mai ratat şi alte ocazii. Să nu uităm însă că am jucat în zece, îi felicit pe jucători pentru modul cum au luptat, e greu să ţii piept aşa unei echipe ca Rapid. Sunt mulţumit de felul în care au muncit, au căutat să joace fotbal. Nu ne-am băgat în poartă, am şi atacat. Era greu să rezistăm, Rapid e mai valoroasă ca noi. Arbitrajul a fost dubios, părtinitor, mai degrabă a fost penalty la Roman decât cel dat la faza în care a fost eliminat Cafasso. Nu cred că aici a fost penalti, atacantul a intrat în el, nu l-a împins Cafasso. Plus că erau faze în faţa lui şi arbitrul dădea tot pentru Rapid. Oricum, nu asta e cauza pentru care am pierdut, Rapid e peste Gloria, noi încercăm să ne salvăm. Am jucat destul de bine la un moment dat, drept dovadă reacţia suporterilor care îi fluierau pe rapidişti, erau cu om în plus şi nu făceau mare lucru. Îmi pare rău că băieţii nu au rezistat până la pauză fără să primească gol, pentru că altfel ar fi fost jocul. Nu sunt dezamăgit, chiar am încercat să jucăm fotbal în Giuleşti. Ceea ce contează e că ei au câştigat punctele şi noi le-am pierdut. Mi-a fost teamă să nu pierdem la scor, m-am gândit şi la un dezastru, la un scor fluviu, dar nu ne-au dominat clar, ne-am creat şi noi câteva ocazii, am creat o anumită panică, era 2-1 şi jucau la conservarea rezultatului. Urmează meciul cu Petrolul, o echipă bună care vine la Bistriţa să câştige, dar şi noi avem nevoie de puncte. Avem un program foarte greu, nici nu vreau să mă gândesc: Petrolul, Pandurii, CFR, Dinamo, Steaua. Oricum, trebuie să jucăm cu toate”

Emilian Dolha (portar Gloria Bistriţa): ”Nu am avut emoţii foarte mari la revenirea în Giuleşti, doar puţină nostalgie pentru că mi-am adus aminte de momentele frumoase petrecute în cei şase ani aici, chiar dacă sunt dinamovist. Mi-am văzut fetiţa îmbrăcată în tricoul Rapidului, eu aş fi vrut să o văd în roşu. Trebuie să avem o discuţie acasă. Glumesc. Am sperat să nu pierdem aici. Herea m-a învins de două ori din penalty, nu credeam. O dată, hai, dar şi a doua oară? Nu mi s-a mai întâmplat să trec prin această situaţie şi să nu apăr măcar o lovitură de la 11 metri. Herea este însă un executant foarte bun, bravo lui”

Ioan Ovidiu Sabău (antrenor Rapid Bucureşti): ”Ne-am pregătit pentru un joc de posesie, să verticalizăm atunci când avem spaţii. Au fost şi momente bune, când am fost dinamici, am avut ocazii, dar şi unele în care ne-am grăbit. Gloria s-a grupat foarte mult în zona centrală. A fost o repriză care m-a mulţumit. A apărut apoi şi o automulţumire, Gloria a înscris la primul şut pe poartă, pentru că în rest n-au mai avut ocazii. La 2-1 se putea întâmpla orice, să apară o greşeală, aşa că ne-a fost teamă până când am marcat şi al treilea gol”

Ovidiu Herea (mijlocaş Rapid Bucureşti): ”Eu nu prea ratez de la 11 metri. Aveam nevoie de această victorie, chiar dacă a venit greu. Am ratat foarte mult, puteam câştiga la scor. Bine că am învins, chiar dacă golul trei a venit în ultimul minut”

George Copos (patron Rapid Bucureşti): ”Putea să fie 10-0 fără niciun fel de probleme. Avem jucători de valoare, dar n-avem încă echipă, n-avem motivaţie, dorinţă de victorie, entuziasm şi sunt puţin preocupat”

Celelalte partide din etapa a 8-a a Ligii I: Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Braşov 2-1, Dinamo Bucureşti – CFR Cluj 0-1, Gaz Metan Mediaş – Concordia Chiajna 1-3, Oţelul Galaţi – Viitorul Constanţa 1-1, Petrolul Ploieşti – Pandurii Târgu Jiu 4-0, CSMS Iaşi – Steaua Bucureşti 0-3, Universitatea Cluj – Astra Ploieşti 1-3, FC Vaslui – CS Turnu Severin 2-1.