Doina Petri, alergătoare de cursă lungă!

Directorul executiv adjunct al Direcţiei de Sănătate Publică Bistriţa-Năsăud a alergat la Maratonul Clujului. Primul din viaţa ei. Şi nu s-a făcut de râs, dimpotrivă. Dr. Doina Petri a terminat pe locul 10!

Duminică s-a desfăşurat a doua ediţie a evenimentului Vodafone Cluj Marathon, iar la cele cinci probe au luat startul circa 2.000 de alergători de toate vârstele, veniţi din 20 de ţări şi din toate regiunile României.

Doina Petri a alergat alături de concurente mult mai tinere în proba de maraton (42,195 km), pe care a terminat-o în 4 ore şi 41 de minute, clasându-se în final pe locul 10. Podiumul a fost în întregime ”străin”: femei din Ungaria şi Republica Moldova, primele două clasate având 39, respectiv 31 de ani.

Doina Petri a absolvit Facultatea de Medicină din Cluj-Napoca, iar din 1997 este director executiv-adjunct la DSP Bistriţa-Năsăud.

”A fost una din cele mai interesante experienţe din viaţa mea. Am alergat pentru cei din generaţia mea care sunt prea mulţumiţi de ei şi prea statici, care cred că au făcut suficient de mult în viaţă ca să merite acum doar relaxare (şi uneori prea multă mâncare), care cred că de acum încolo trebuie doar să „te păstrezi”, fără efort, fără schimbări. Am alergat pentru că-mi place, pentru că e nevoie de experienţe noi care să-mi deschidă noi şi noi perspective. Viaţa e prea frumoasă ca să nu o trăieşti din plin. Am alergat pentru sănătate, pentru că în toată cariera mea am vorbit şi m-am străduit să-i fac şi pe cei din jur să înţeleagă ce înseamnă să fii, să vrei să fii, sănatos. Am alergat pentru fericirea de la final, când m-am eliberat de oboseală. Am trecut prin momente grele, de deshidratare, de foame, de furie, am trecut de dorinţa de abandon şi am reuşit să alerg toţi cei 42,195 km”, a scris dr. Doina Petri pe pagina sa de facebook.

Contactată de Timp Online, Doina Petri a mărturisit că a fost primul maraton din viaţa ei şi că îşi doreşte să participe sâmbătă la Crosul ”Gabriela Szabo”.

”A fost primul maraton la care am participat şi am fost cea mai în vârstă concurentă. Am început să alerg de acum patru ani, acum doi ani m-am apucat de semimaratoane şi acum am decis să alerg la maraton. Cum a început totul? Fiul meu e maratonist, aleargă la maratoane internaţionale şi m-am luat după el. Duminică am avut curaj să termin maratonul de la Cluj, puteam scoate un timp şi mai bun, dar a fost OK. N-am făcut crampe, nu mi s-a făcut rău, iar traseul a fost destul de lejer, n-a fost pantă, plus că organizarea a fost foarte bună, cu puncte de hidratare, cu tot ce trebuie. Sâmbătă voi alerga la Crosul Gabriela Szabo. Chiar dacă încă am febră musculară, sunt doar 4 kilometri. Iar în toamnă – maratonul de la Bucureşti”, a spus ea.