Un sac de goluri: FC Bistrița – Luceafărul Șieu 7-2

(FOTO) Liderul Ligii a IV-a, FC Bistrița, s-a impus pe teren propriu în fața formației Luceafărul Șieu (ocupanta locului 7), în etapa a 15-a, cu scorul de 7-2 (3-1), și își menține avansul de trei puncte față de principala contracandidată la primul loc, care duce la barajul de promovare în Liga a III-a, ACS Dumitra. Cele două formații sunt singurele din serie neînvinse în acest sezon.

1 csm bistrita luceafarul sieu mar 16 2 csm bistrita luceafarul sieu mar 1 3 csm bistrita luceafarul sieu mar 1 4 csm bistrita luceafarul sieu mar 1

Luceafărul Șieu a deschis scorul în minutul 7, însă FC Bistrița a întors rezultatul în numai două minute, prin Otniel Sighiartău (22) și Răzvan Țigorean (23). Cătălin Bucur (40) a stabilit scorul pauzei. În repriza a doua au înscris din nou Răzvan Țigorean (50), Doru Conon (70), apoi oaspeții (72), după care Abiel Deac a reușit o dublă (80 și 86).

Pentru echipa bistrițeană au jucat Trif – T. Rus, Hasnăș, Chibulcutean, Cr. Pop – Deac, C. Bucur, Conon, V. Lup – Sighiartău, Țigorean. Au intrat pe parcurs Sg. Mureșan, Akari, Ceușan, Chiorean.

Cronica meciului pe fcbistrita.ro: ”Partida a început exact ca și cea din tur. În urma unui joc haotic la mijlocul terenului, oaspeţii trec la conducere, golul fiind marcat dintr-o lovitură liberă de la 17 metri, poziţie centrală. Şutul atacantului din Şieu a fost deviat de zid suficient pentru a trimite mingea sub bara transversală a porţii aparate de Lucian Trif. Câteva minute mai târziu, Abiel Deac are şansa egalării, însă şutează puţin pe lângă bara din dreapta a porţii portarului din Şieu. Nu acelaşi lucru face Otniel Sighiartău. El egalează din interiorul careului după o centrare foarte bună a lui Tiberiu Rus. Avea să fie 2-1 pentru FC Bistriţa la faza imediat următoare, reuşita purtând semnătură lui Răzvan Țigorean. Până la pauză Otniel Sighiartău reuşeşte să se infiltreze în apărarea adversă, îşi lasă adversarii pe drum, driblează portarul, însă şutul anemic este respins de pe linia porţii de un fundaş al Luceafărului. Totuşi, scorul primei reprize nu avea să fie acelaşi, Cătălin Bucur reușind să marcheze şi el, nu înainte însă de a tremura serios la poarta noastră. Oaspeţii puteau egala, însă şutul este respins în corner de fundaşul Alin Chibulcutean, iar mai apoi golul marcat este anulat pe motiv de offside. Repriza secundă aduce o dominare totală a echipei noastre, pe fondul căreia apar mult mai multe ocazii de gol. 4-1 se face la zece minute după reluarea jocului, Răzvan Țigorean reuşind dubla dintr-o lovitură cu capul. Doru Conon măreşte avantajul pentru FC Bistriţa, mijlocajul noastru reuşind golul meciului cu execuţia sa de la mai bine de 25 de metri. Luceafărul Şieu, echipa rănită în orgoliu după lovitură primită, răspunde şi reduce din avantaj. Era 5-2 în minutul 70. Ultimele goluri ale partidei se marchează în minutele 80 şi 86 şi poartă semnătura lui Abiel Deac, primul fiind reuşit printr-un şut de la limita careului mare, iar cel de-al doilea cu o execuţie din interiorul careului, fiind foarte bine servit de Cătălin Bucur”.

5 csm bistrita luceafarul sieu mar 1 6 csm bistrita luceafarul sieu mar 1 7 csm bistrita luceafarul sieu mar 1 8 csm bistrita luceafarul sieu mar 1

FC Bistrița conduce în clasament cu 38 de puncte (golaveraj 71-7) și joacă în etapa următoare în deplasare cu Atletico Monor – duminică 10 aprilie, ora 15.00.

Este al doilea meci consecutiv în care echipa antrenată de Eugen Voica, Dinu Vlad și Sergiu Costin înscrie de șapte ori, după 7-0 cu Progresul Năsăud în runda precedentă. Țigorean şi Deac au reușit dubla şi rămân pe locul doi (după Otniel Sighiartău cu 24 de reuşite) în topul marcatorilor echipei FC Bistriţa, ambii având 17 goluri. Portarul Sergiu Mureşan şi atacantul Sadi Akari au debutat pentru FC Bistriţa. Conon a marcat primul gol pentru FC Bistriţa, fiind al 29-lea jucător care înscrie pentru echipa bistrițeană.

Celelalte meciuri ale rundei cu nr. 15: Progresul Năsăud – Atletico Monor 4-2, Heniu Leșu – ACS Dumitra 0-2, Voința Livezile – Eciro Forest Telciu 6-1, Voința Cetate – Viitorul Lechința 5-0, Spicul Salva – Progresul Tăure 5-2. Silvicultorul Maieru a stat.

Aici detalii despre fiecare meci în parte al echipei FC Bistrița în acest campionat.