Egal pentru Gloria în al treilea meci al stagiului din Austria

Gloria Bistriţa a remizat miercuri, scor 2-2, cu formaţia Szombathelyi Haladas, locul 8 în sezonul precedent al primei ligi din Ungaria, într-o partidă amicală disputată în Austria.

Întâlnirea a avut loc în localitatea Gerersdorf bei Gussing şi s-a încheiat nedecis, 2-2, după ce la pauză a fost tot egal, 1-1.

Golurile echipei bistriţene au fost marcate de brazilienii Layo dos Santos (45, foto) şi Daniel Stan (88), în timp ce pentru Szombathelyi au înscris Kenesei (20) şi Nagy (50).

Partida a fost întreruptă o perioadă din cauza unei furtuni.

Antrenorul Nicolae Manea a trimis în teren următorul 11: Oghinciuc (Bota 70) – Traşcă (Peteleu 46), Oct. Ionescu (D. Stan 46), V. Năstase (Canon 46), Reano (Cafasso 46) – Predescu (Ayza 46), Anton, Enescu (Romario 46), Popovici ( Markisio Moraes 46) – Layo (Fl. Bratu 46), Donathan (Țârcă 12, Curtuiuş 46).

”A fost o primă repriză modestă pentru noi, în schimb a doua parte a fost la discreţia noastră, în care am ratat 7-8 ocazii clare de gol. Sunt impresionat de atitudinea jucătorilor după pauză, am avut o echipă solidă, puternică. Suntem pe drumul cel bun”, a declarat Manea pentru site-ul oficial al clubului bistriţean.

Gloria efectuează un stagiu de pregătire la Heiligenkreuz (Austria), care se va încheia sâmbătă.

Precedentele rezultate ale Gloriei în Austria: 1-2 cu Pecsi MFC din Ungaria (gol Florin Țârcă), 1-1 cu Zeljeznicar Sarajevo, campioana Bosniei-Herţegovina (gol Marius Curtuiuş).