FC Bistrița, 13 cu noroc. Scorul etapei

(FOTO) Liderul Ligii a IV-a, FC Bistrița, a zdrobit pe teren propriu formația Progresul Tăure, ultima clasată, într-un meci contând pentru etapa a 21-a: 13-0 pe Stadionul ”Jean Pădureanu”, după ce la pauză a fost 2-0.

Șase reușite i-au aparținut atacantului Răzvan Țigorean, acesta fiind cel mai mare număr de goluri reușite de un jucător al echipei bistrițene în acest sezon. Țigorean a ajuns la golul cu nr. 28 și luptă pentru titlul de golgeter al seriei. Tiberiu Rus este singuru jucător integralist la FC Bistrița în campionat. Dionisie Dradici a revenit pe gazon după o lungă pauză cauzată de o accidentare.

1 fc bistrita progresul taure 15 mai 16 2 fc bistrita progresul taure 15 mai 16 3 fc bistrita progresul taure 15 mai 16 4 fc bistrita progresul taure 15 mai 16

Marcatori: Alexandru Sucutărdean (10), Răzvan Țigorean (40 penalty, 58, 70, 81, 86, 89), Sadi Akari (55, 72), Denis Hordoan (60), Doru Conon (69), Vasile Lup (74), Paul Chiorean (90).

”S-au marcat o sumedenie de goluri. Formaţia de pe ultimul loc a reușit să facă faţă iureşului creat de FC Bistriţa doar până la pauză. Primul gol a fost marcat de Sucutărdean cu un şut bine plasat în stânga. 2-0 avea să se facă pe finalul primei reprize, atunci când în urma unui fault în careu marchează golgeterul formaţiei noastre, Răzvan Țigorean. Tot pe finalul reprizei oaspeţii rămân în zece. După pauză, jucătorii echipei noastre s-au dezlănţuit şi au atacat necontenit poartă formaţiei oaspete. După o sumedenie de ratări semnate de Sadi Akari, acesta reuşeşte în cele din urmă să marcheze pentru 3-0, iar imediat după el se evidenţiază din nou Răzvan Țigorean, care reuşeşte dubla. 5-0 avea să fie în minutul 60, Denis Hordoan marcând cu un şut violent din interiorul careului. Imediat după el, Doru Conon îşi trece şi el semnătura pe lista marcatorilor, iar la doar un minut diferenţă Răzvan Țigorean marchează din nou. Scorul ia proporţii după ce Sadi Akari şi Vasile Lup marchează pentru FC Bistriţa, iar Răzvan Țigorean mai reuşeşte trei goluri frumoase în doar opt minute, unul dintre ele după o succesiune de driblinguri ale lui Chiorean. Tabela să opreşte la scorul de 13-0, cireaşa de pe tort fiind realizată de acelaşi Chiorean”, este croncia pe fcbistrita.ro.

Pentru FC Bistrița au jucat: Trif – T. Rus, Hasnăș, Chibulcutean, Cr. Pop – V. Lup, Conon, Sg. Costin, Sucutărdean – Akari, Țigorean. Au intrat pe parcurs: Dradici, Hordoan, Chiorean, Mare.

Echipa antrenată de Eugen Voica, Dinu Vlad și Sergiu Costin, neînvinsă în acest sezon, are 52 de puncte, cu patru mai multe decât ACS Dumitra, principala contracandidată la locul 1, care duce la barajul de promovare în Liga a III-a, însă aceasta are un joc mai puțin disputat.

În timpul partidei, trei tineri în vârstă de 20, 21 şi 24 de ani au fost sancţionaţi de jandarmi pentru adresarea de expresii jignitoare la adresa spectatorilor şi a oficialilor. Cristian B., Daniel V. şi Andrei Z., toți trei din Tăure, au amendați de jandarmii Detaşamentului 1 Mobil Bistriţa cu câte 150 de lei fiecare.

5 fc bistrita progresul taure 15 mai 16 6 fc bistrita progresul taure 15 mai 16 7 fc bistrita progresul taure 15 mai 16 8 fc bistrita progresul taure 15 mai 16

Celelalte partide ale etapei 21: Heniu Leșu – Voința Cetate 1-4, Silvicultorul Maieru – Luceafărul Șieu 7-4, ACS Dumitra – Eciro Forest Telciu 6-1, Atletico Monor – Viitorul Lechința 2-1, Progresul Năsăud – Spicul Salva 3-2. Voința Livezile a stat.

În runda viitoare, a 22-a (duminică 22 mai, ora 16.00), FC Bistrița joacă în deplasare cu Spicul Salva, iar ACS Dumitra la Viitorul Lechința.

Până atunci, FC Bistrița va întâlni miercuri 18 mai, de la ora 17.00, formația Heniu Leșu în semifinalele fazei județene a Cupei României. Dacă va învinge, echipa bistrițeană va da piept în ultimul act cu Minerul Rodna.