FC Bistrița a câștigat finala județeană a Cupei României

(FOTO) Liderul Ligii a IV-a, FC Bistrița, care mai are nevoie de o victorie pentru a juca barajul de promovare în Liga a III-a, s-a impus în finala județeană a Cupei României, desfășurată pe Stadionul ”Jean Pădureanu”, în fața formației Minerul Rodna, locul 2 în Seria 1 a Ligii a V-a, scor final 3-1 (2-0).

Cătălin Bucur a deschis scorul în minutul 20, iar Răzvan Țigorean a mărit diferența în minutul 42, stabilind rezultatul la pauză. Minerul Rodna a redus din handicap imediat după reluare, în minutul 50, însă Abiel Deac a marcat pentru 3-1 în minutul 71 și a închis tabela.

1 fc bistrita cupa romaniei finala jud 2016 2 fc bistrita cupa romaniei finala jud 2016 3 fc bistrita cupa romaniei finala jud 2016 4 fc bistrita cupa romaniei finala jud 2016

FC Bistrița a evoluat în formula: Trif – T. Rus, Hasnăș, Chibulcutean, Cr. Pop – V. Lup, Conon, Sg. Costin, Țigorean – Akari, C. Bucur. Au intrat pe parcurs: Dradici, Deac, Sighiartău, Chiorean. Antrenori: Eugen Voica, Dinu Vlad, Sergiu Costin.

”Pe un stadion deloc gol aşa cum eram obişnuiţi, cele circa 800 de persoane reuşind să creeze o atmosferă frumoasă, echipa noastră a început încă din primele minute să domine, stereotip ce-i drept, această finală. Deschiderea scorului se face în minutul 20, atunci când mingea îi joacă feste portarului din Rodna, acesta apreciind greşit traiectoria, mingea ajunge la atacantul Cătălin Bucur, care nu iartă şi marchează. După alte câteva minute, Sadi Akari şi acelaşi Cătălin Bucur au şansa să mărească avantajul de pe tabela, însă scorul rămâne 1-0. În minutul 34, în urma unui corner executat de pe partea stângă, Cristian Pop şi Robert Hasnăș ratează în aceeaşi fază contactul cu balonul din doi metri, iar imediat după această fază Vasile Lup îl serveşte foarte bine din nou pe Cătălin Bucur, însă şutul acestuia trece milimetric peste transversală. Minutul 42 aduce schimbarea scorului, Răzvan Țigorean reuşind golul meciului cu o execuţie superbă de la aproximativ 25 de metri lateral dreapta. Nici nu ştim dacă a vrut să centreze sau să pună mingea acolo, însă execuţia a fost una de povestit nepoţilor. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic serios, cu excepţia barei lui Doru Conon. În repriza secundă însă cei din Rodna ies mai mult la joc, reuşesc să se apropie mai mult de poarta lui Lucian Trif şi chiar îl pun în dificultate în minutul 49 atunci când şutul este respins cu greu de pe linia porţii de acesta. Două minute mai târziu echipa din Rodna reintră în joc prin golul marcat printr-un şut la firul ierbii în colţul lung al portarului nostru. De partea cealaltă, Tiberiu Rus are şansa desprinderii, însă șutul trece de puţin pe lângă bara din dreapta a porţii rodnene. Minerul nu renunţă şi pe contraatac are şansa egalării, însă şutul este blocat de un fundaş al echipei noastre. Scăpăm cu faţă curată din această fază, iar mai departe adversarul cade fizic şi nu mai poate pune în pericol poarta noastră. Până la final Răzvan Țigorean mai loveşte o dată bara, iar Sergiu Costin execută periculos o lovitură liberă de la 35 de metri care este respinsă în faţă până la Abiel Deac. Acesta nu ratează şi înscrie ultimul gol al partidei, una destul de frumoasă, însă apatică pe alocuri, probabil şi din cauza căldurii. FC Bistriţa reuşeşte să îşi adjudece pentru prima dată de la înfiinţarea clubului trofeul Cupei României faza judeţeană şi se pregăteşte intens pentru ultima partida din campionat, contra celor de la Voinţa Cetate, partida în urmă căreia poate primi direct biletele pentru barajul de promovare în liga a treia”, este cronica jocului pe fcbistrita.ro.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Bistrița formată din Mihai Marica – Marius Lazăr, Mircea Roșca. Observator: Toma Ivan.

La meci au asistat circa 800 de spectatori.

FC Bistrița a ajuns în această fază după ce a trecut de Voința Livezile (2-1), Atletico Monor (5-0) și Heniu Leșu (3-2). Minerul Rodna a învins echipele Hebe Sîngeorz-Băi (3-1), Someșul Rebrișoara (3-2), AFC Budac (5-4), Eciro Forest Telciu (5-0), ACS Dumitra (10-9 pen.), Victoria Uriu (4-2).

5 fc bistrita cupa romaniei finala jud 2016 6 fc bistrita cupa romaniei finala jud 2016 7 fc bistrita cupa romaniei finala jud 2016 8 fc bistrita cupa romaniei finala jud 2016

Câștigătoarea va accede în faza superioară a competiției, în care intră și formațiile de Liga a III-a.

FC Bistriţa şi-a câştigat dreptul de a juca pentru prima dată finala județeană a acestei competiţii, cea mai bună performanţă de până acum fiind disputarea semifinalei contra echipei secunde a Gloriei, chiar în primul an de la înfiinţare.