Actualitate Recomandări

FC Bistrița a trecut de Atletico Monor în Cupa României

FC Bistrița, liderul Ligii a IV-a, s-a calificat în faza semifinală județeană a Cupei României, după ce s-a impus în deplasare în fața formației Atletico Monor, ocupanta locului 6 în campionat.

Echipa antrenată de Eugen Voica și Dinu Vlad a câștigat, în etapa a V-a a competiției KO, cu scorul de 5-0 (3-0).

Golurile au fost reușite de Alexandru Sucutărdean – 2, Sergiu Costin, Otniel Sighiartău și Răzvan Țigorean.

Primul 11 al formației bistrițene: D. Ilieș – T. Rus, Hasnăș, Chibulcutean, Cr. Pop – V. Lup, Sg. Costin, Conon, Sucutărdean – Sighiartău, Țigorean. Au mai jucat: Mureșan, Ceușan, Chiorean, Mare.

”Disputată pe soare cu dinţi dar pe un teren destul de bun, partida s-a desfăşurat mai mult în careul echipei gazdă, jucătorii noştri reuşind să ţină minge departe de propria poartă. După o serie de ratări la poartă gazdă, Alexandru Sucutărdean deschide scorul cu un şut din unghi, din apropierea liniei porţii. Sergiu Costin avea să majoreze scorul, iar Otniel Sighiartău consfinţeşte scorul la pauză, 3-0. În repriza secundă, partida are acelaşi curs, dar începe cu o şansă bună de a marca pentru gazde, însă Doru Ilieş îi ia mingea atacantului advers. Câteva minute mai târziu, cel care i-a luat locul în poartă, Sergiu Mureşan, are o dublă intervenţie în faţa atacanţilor adversi, iar scorul rămâne 3-0. După alte câteva minute, acelaşi Alexandru Sucutărdean scapă singur în poziţie centrală şi şutează în colţul scurt, reuşind astfel dubla şi totodată golul cu numărul patru. Ultimul gol al partidei avea să fie marcat cu capul de Răzvan Țigorean”, este cronica meciului pe site-ul FC Bistrița.

Celelalte partide din această fază a Cupei României: Academia de Fotbal Gloria Bistrița – Progresul Tăure 4-0, Victoria Uriu – Spicul Salva 2-1, Minerul Rodna – ACS Dumitra 10-9 d. pen. (2-2).

În etapa precedentă a Cupei României, FC Bistrița a învins cu 2-1 Voința Livezile. În faza semifinală, FC Bistrița va juca împotriva învingătoarei din meciul Academia de Fotbal Gloria Bistrița – Heniu Leșu, iar Minerul Rodna cu învingătoarea din partida Victoria Uriu – Silvicultorul Maieru.

Liga a IV-a se reia duminică martie, atunci când FC Bistrița va juca în etapa a 14-a, prima din retur, pe teren propriu cu Progresul Năsăud, de la ora 15.00.