FC Bistrița, în finala județeană a Cupei României

Liderul Ligii a IV-a, FC Bistrița, s-a calificat în finala județeană a Cupei României după ce a învins, la Feldru, în penultimul act, formația Heniu Leșu (locul 4) cu 3-2. Echipa antrenată de Eugen Voica, Dinu Vlad și Sergiu Costin ce a fost condusă cu 2-0, scorul pauzei fiind 1-0.

Golurile formației bistrițene au fost marcate de Sergiu Costin, Răzvan Țigorean și Roberto Hasnăș.

Primul 11: Sg. Mureșan – T. Rus, Mare, Sg. Costin, Cr. Pop – V. Lup, Conon, Hasnăș, Sucutărdean – Akari, Țigorean. Au mai jucat: Sighiartău, Hordoan, Ceușan.

În finala județeană a ”competiției KO”, FC Bistrița va da piept cu Minerul Rodna din Liga a V-a. Până acum, FC Bistrița trecuse în Cupă de Voința Livezile (2-1) și Atletico Monor (5-0).

”FC Bistriţa va juca finala competiţiei! După o partidă extrem de grea disputată pe un teren cel puţin la fel de greu, în localitatea Feldru, FC Bistriţa şi-a câştigat dreptul de a juca pentru prima dată finala acestei competiţii, cea mai bună performanţă de până acum fiind jucarea semifinalei contra echipei secunde a Gloriei, chiar în primul an de la înfiinţare. Partida, jucată fără mai mulţi dintre titularii echipei, a început bine pentru echipa noastră, sărbătoritul zilei, Doru Conon, având două ocazii mari încă din primul minut. Uşor, uşor însă formaţia gazdă şi-a revenit şi a stat mai bine în teren deşi nu a avut mai deloc posesie. Scorul putea să fie deschis de Sucutărdean, însă șutul acestuia din lovitură liberă loveşte doar vinclul porţii gazdă. După 15 minute gazdele reuşesc să deschidă scorul în urmă unei nesincronizări a apărării noastre, iar tabela va rămâne neschimbată până la pauză. Mitanul secund ar fi trebuit să aducă o schimbare în tabăra noastră, însă cele care marchează sunt tot gazdele. Acestea profită de un fault uşor acordat de centralul partidei şi după ce mingea loveşte bara este introdusă în poartă de un atacant advers. Era 2-0 pentru gazde şi visul echipei noastre părea să se năruie. Nu a fost însă aşa. Ca trezită din somn, ofensiva echipei noastre avea să dea roade. Sergiu Costin reduce din diferenţă în urmă unui superb şut din afară careului, iar zece minute mai târziu superba execuţie din corner a lui Denis Hordoan avea să îl găsească pe Răzvan Țigorean singur pe linia porţii, acestuia nemairămânându-i decât să împingă mingea în poartă pentru 2-2. Golul victoriei avea să vină după încă două şanse bune semnate de Cristian Pop şi Otniel Sighiartău, Robert Hasnăș fiind găsit foarte bine în careu după execuţia unui corner. Acesta se înalță peste apărarea adversă şi marchează golul victoriei”, este cronica meciului pe fcbistrita.ro.

FC Bistrița conduce în clasamentul Ligii a IV-a având 52 de puncte, cu patru mai multe decât ACS Dumitra, principala contracandidată la locul 1, care duce la barajul de promovare în Liga a III-a, însă aceasta are un joc mai puțin disputat.