FC Bistrița păstrează ritmul: 4-3 la Salva

FC Bistrița continuă să conducă în clasamentul Ligii a IV-a, la patru puncte în fața principalei contracandidate la locul 1, care duce la barajul de promovare în Liga a III-a, ACS Dumitra. Liderul neînvins al campionatului are însă un meci în plus disputat.

În etapa a 22-a, FC Bistrița a trecut în deplasare de Spicul Salva, scor 4-3 (1-1), în timp ce ACS Dumitra a învins tot afară și tot la limită, 2-1, formația Viitorul Lechința, golul victoriei fiind înscris în ultimul minut de joc.

Echipa antrenată de Eugen Voica și Dinu Vlad s-a impus prin golurile reușite de Cătălin Bucur, Otniel Sighiartău, Sergiu Costin și Abiel Deac.

Au jucat: D. Ilieș – T. Rus, Hasnăș, Chibulcutean, Cr. Pop – Deac, Conon, Sg. Costin, V. Lup – Akari, C. Bucur. Au intrat pe parcurs: Dradici, Sighiartău.

”Formaţia noastră a mai întâlnit o nucă tare, deplasarea de la Salva fiind una foarte dificilă. Desfăşurată pe un teren foarte dificil şi cu iarbă foarte mare, suficient pentru a-i incomoda serios pe jucători, partida a fost una dominată totuşi, de formaţia noastră. Scorul a fost deschis de Cătălin Bucur după o pasă foarte bună reuşită de Vasile Lup, iar gazdele au marcat pentru 1-1, scor care a rămas până la intrarea la cabine, în urmă unei lovituri de pedeapsă ce a fost dictată la un contact al portarului Doru Ilieş cu un atacant advers. După pauză echipa noastră a mutat în ofensivă, introducându-l pe Otniel Sighiartău şi mutarea avea să fie recompensată cu un gol din partea acestuia. Pentru 3-1 a marcat Sergiu Costin, care cu o execuţie ca la carte îl învinge pentru a treia oară pe portarul din Salva. După câteva minute însă gazdele scapă pe contraatac şi marchează în colţul lung al porţii lui Doru Ilieş şi scorul devine din nou unul deloc liniştitor. Ba mai mult, gazdele au şansă să egaleze, însă şutul trimis în colţul scurt al porţii noastre este respins în corner de portar. Ocaziile se înmulţesc la ambele porţi, însă cei mai periculoşi sunt tot băieţii noştri. Ocaziile lui Cătălin Bucur, Sergiu Costin şi Abiel Deac sunt recompensate câteva minute mai târziu, atunci când ultimul dintre ei marchează din apropierea porţii şi duce astfel scorul la 4-2. Însă nici acest rezultat nu avea să dureze prea mult, insistenţa gazdelor fiind din nou recompensată cu un gol marcat din interiorul careului”, este cronica partidei pe fcbistrita.ro.

FC Bistriţa a bifat al 22-lea meci consecutiv fără înfrângere. Tiberiu Rus rămâne singurul jucător care a jucat în toate partidele oficiale ale echipei, 22 la număr. Portatul Doru Ilieş este jucătorul cu cele mai multe partide oficiale pentru FC Bistriţa – 54. Sergiu Costin a reușit golul cu numărul 5 în acest campionat. FC Bistriţa înregistrează o diferenţa remarcabilă între golurile date şi cele primite în acest sezon al ligii a patra: 100. Echipa are 117 de goluri marcate şi doar 17 primite.

Celelalte partide ale rundei: Voința Livezile – Heniu Leșu 3-1, Voința Cetate – Progresul Năsăud 7-2, Progresul Tăure – Atletico Monor 1-2, Eciro Forest Telciu – Silvicultorul Maieru 2-1. Luceafărul Șieu a stat.

În etapa viitoare, a 23-a (duminică 29 mai, ora 16.00), FC Bistrița joacă pe teren propriu cu Voința Cetate, iar urmăritoarea ACS Dumitra cu Progresul Tăure.