Festinul ”vampirilor”: Gloria – FC Argeş 3-0

Băieţii lui Nicolae Manea i-au lichidat rapid pe piteşteni, goluri Silvăşan (2) plus Predescu, stabilind scorul final încă de la pauză. Echipa bistriţeană şi-a consolidat prima poziţie în seria de vest a Ligii a II-a.

Altădată un duel de tradiţie în prima divizie, Gloria Bistriţa – FC Argeş a avut loc, luni 9 aprilie, în runda cu nr. 20 din Seria a 2-a a ligii secunde. Pe o vreme închisă şi rece.

Gloria a început în forţă şi n-au apucat bine oaspeţii să se aşeze în ghete că scorul era deja 2-0. În minutul 1 Peteleu a pătruns vijelios pe partea dreaptă, a centrat pe jos în faţa porţii şi Cristian Silvăşan a scuturat plasa. În minutul 8 autorul primului gol s-a distrat în careu cu fundaşii adverşi, i-a trimis înapoi lui Cornel Predescu, iar decarul Gloriei l-a învins pe Fundulea cu un şut plasat. Pentru câteva momente, fotbalul a lăsat locul nervozităţii: scântei pe teren, jucători întinşi pe gazon, cartonaşe, bandaje pe cap (Peteleu), replici pe ton ridicat între antrenorii celor două echipe. Cristian Silvăşan a pus cireaşa pe tortul primei reprize în minutul 45+1 cu golul de 3-0, din penalti, acordat în urma unui fault în careu al lui Negoiţă asupra lui Predescu.

Şi în partea a doua jocul a curs mai mult spre poarta argeşeană, însă Silvăşan, Tudose sau Pădurariu nu au putut majora diferenţa şi aşa clară.

În urma acestei victorii la scor de forfait, Gloria a luat avans de două puncte faţă de ocupanta locului 2, FC Timişoara, care a remizat pe teren propriu.

La finalul partidei, preşedintele Gloriei, Jean Pădureanu, s-a declarat mulţumit de joc şi de rezultat. ”Am făcut un meci bun, pe alocuri chiar foarte bun. Băieţii au fost în priză. Sper să jucăm aşa până la sfârşit şi să promovăm fără probleme. În ceea ce priveşte licenţa, am depus tot ce ni s-a cerut şi în mod normal o vom lua. Cu doi-trei jucători experimentaţi putem face faţă în Liga I. Tineri talentaţi avem”, a spus Pădureanu.

Gloria Bistriţa: Bota – Peteleu (Pădurariu 62), V. Năstase (Isac 75), D. Stan, I. Costache – Tudose, Anton – Țârcă, Predescu (Curtuiuş 46), Cafasso – Silvăşan. Antrenor Nicolae Manea

FC Argeş: Fundulea – C. Tudor, Alves, Soare (Lisandru 46), Briceag – A. Popa, Cârstoiu, Bazzi (Negoiţă 32), Manole (Beuran 77) – Ivănică, Dulcea. Antrenor Viorel Dumitrescu

Stadion: Municipal Gloria – Bistriţa. Arbitri: Teodora Albon (Cluj-Napoca), Adrian Udrea (Târgu Jiu), Simona Hiticaş (Bistriţa) – Dan Monea (Aiud). Observatori: Valer Nichimiş (Alba Iulia), Ştefan Silaghi (Satu Mare).

Celelalte partide din etapa a 20-a a seriei de vest: Juventus Bucureşti – Mureşul Deva 1-0, CSM Rm. Vâlcea – Luceafărul Oradea 0-1, FC Olt – Gaz Metan Severin 0-0, Alro Slatina – UTA Arad 3-0, FC Timişoara – Unirea Alba Iulia 0-0, FC Bihor – FC Maramureş 5-0, Arieşul Turda – Chindia Târgovişte 0-3 (echipa gazdă a fost exclusă din campionat).

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 47 puncte, 2. FC Timişoara 45 puncte, 3. Gaz Metan Severin 33 puncte, 4. Chindia Târgovişte 32 puncte, 5. UTA Arad 31 puncte, 6. Alro Slatina 31 puncte, 7. FC Argeş 31 puncte, 8. Luceafărul Oradea 30 puncte, 9. Unirea Alba Iulia 28 puncte, 10. FC Bihor 26 puncte, 11. FC Maramureş 22 puncte, 12. CSM Rm. Vâlcea 19 puncte, 13. Juventus Bucureşti 17 puncte, 14. FC Olt 17 puncte, 15. Mureşul Deva 16 puncte, 16. Arieşul Turda 11 puncte.

În etapa următoare, a 21-a, programată înainte de Paşte, Gloria Bistriţa joacă în deplasare cu Unirea Alba Iulia – vineri 13 aprilie, de la ora 16.00.

Pe pagina noastră de facebook puteţi vedea o galerie foto de la meciul Gloria Bistriţa – FC Argeş!