Actualitate Sport

Finala Cupei la fotbal feminin, câştigată la Bistriţa de Olimpia. Şeful FRF a decernat trofeul (FOTO)

Bistriţa a fost gazda finalei Cupei României la fotbal feminin. Campioana Olimpia Cluj s-a impus cu 4-0 în faţa vicecampioanei ASA Tg. Mureş, câştigând trofeul care a fost înmânat de preşedintele FRF Răzvan Burleanu. El a precizat că la Bistriţa ar putea avea loc şi alte partide, inclusiv la nivel de loturi naţionale.

Olimpia Cluj a câştigat ultimul act al Cupei României, cucerind trofeul pentru a cincea oară consecutiv. De altfel, echipa clujeană a realizat eventul campionat-Cupă neîntrerupt din 2011.

Scorul final a fost 4-0 (2-0). Au marcat: Mara Bâtea (30), Mirela Ganea (45 penalty), Adina Giurgiu (55), Alexandra Lunca (63). ASA a jucat în zece din minutul 45.

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal (FRF), Răzvan Burleanu, care a urmărit jocul de la tribuna oficială, a coborât la final pe gazon şi le-a înmânat câştigătoarelor cupa şi medaliile, împreună cu secretarul general al FRF, Gheorghe Chivorchian.

”Am apreciat foarte mult organizarea, ceea ce ne îndeamnă să luăm în considerare de acum înainte şi alte evenimente pe care să le organizăm la Bistriţa, inclusiv la nivel de loturi naţionale. Vin întotdeauna cu mare plăcere la meciurile de fotbal feminin, sunt foarte impresionat de determinarea fetelor, aş dori să o văd şi mai mult la băieţi, ceea ce ne dă elemente de încredere în dezvoltarea fotbalului feminin. O să mă regăsiţi mereu la firul ierbii, indiferent de nivelul fotbalistic”, a declarat Răzvan Burleanu.

S-au bucurat de victorie portăriţele Lavinia Boandă, Mirela Ganea, jucătoarele de câmp Andreea Corduneanu, Adina Giurgiu, Teodora Meluţă, Laura Desmerean, Ştefania Moraru, Corina Olar, Ioana Bortan, Ştefania Vătafu, Mihaela Ciolacu, Andreea Voicu, Mara Bâtea, Loredana Popa, Alexandra Lunca, Cristina Carp, Melinda Nagy, dar şi tehnicienii Iulian Szekely şi Mirel Albon.

În tribuna oficială au luat loc, alături de şeful FRF, subprefectul Ovidiu Frenţ, viceprimarul George Avram, consilierii locali Gheorghe Tuţă, Alin Seserman şi Mihai Sărmăşan, directorul sportiv al FC Gloria Progresul, Aurelian Băbuţan.

Partida disputată pe Stadionul ”Jean Pădureanu” din Bistriţa a fost condusă la centru de Ionela Peşu (Craiova), ajutată la cele două linii de Alexandra Apostu (Bacău) şi Patricia Samsudean (Timişoara). Observator: Dan Jiga (Bistriţa).

CLICK PENTRU MAI MULTE FOTOGRAFII!

1 burleanu chivorchian babutan 2 frent burleanu chivorchian 3 alin seserman avram tuta 4 cupa rom feminin 15 5 cupa rom feminin 15 6 cupa rom feminin 15 7 burleanu cupa rom feminin 15 8 burleanu cupa rom feminin 15