Fotbal: Victorie la scor pentru Gloria în primul amical al iernii

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, liderul Seriei 9 din Liga a 3-a la fotbal, a disputat prima partidă de pregătire din această iarnă și tototdată primul joc din 2024.

Adversară a fost Viitorul Livezile, echipă de Liga a a 4-a, de care Gloria a dispus cu 9-0 (4-0). Meciul a avut loc la Baza Sportivă din Unirea.

Au marcat: Alejandro Râpan – 2, Andrei Banyoi – 2, Cosmin Ionică, Rareș Bălan, Vasile Mihai, Harald Fridrich, Cosmin Matei.

În prima repriză au jucat: Mociu, Gallo, Martinovici, R. Bălan, F. Bălan, Larionesi, Chiorean, Dat, Râpan, Sucitu, Ionică. Echipa din repriza secundă: Neacșu, Frunză, Uțiu, Hasnăș, Fridrich, Mar, Mihalcea, Itu, Țegle, Mihai, Banyoi, Davordzie. Antrenor: Adrian Falub.

Următorul meci amical este programat miercuri 7 februarie, de la ora 13.00, la Baza Sportivă Gloria, cu Minerul Ocna Dej.

Au venit în această iarnă Bogdan Moga (portar), Sebastian Itu (fundaș), Alin Țegle (mijlocaș), Emanuel Dat (mijlocaș), Bogdan Sucitu (atacant), Cosmin Ionică (atacant), James Amasihohu (Belgia, atacant), precum și juniorii Alexander Frunză (portar), Emilian Bodescu (mijlocaș), Cosmin Matei (atacant). Mijlocașul Paul Chiorean este în probe, în timp ce Paul Pațurcă este în recuperare. Au plecat portarul Valentin Neacșu, mijlocașul Gabriel Deac și atacantul Alexandru Florescu.

Campionatul se va relua în 9 martie cu etapa a 16-a, atunci când Gloria va juca în deplasare cu ocupanta locului 2, ACS Mediaș.