Actualitate Recomandări

FTC Budapesta a câștigat turneul de handbal de la Bistrița. Gloria 2018, învingătoare în finala mică

Echipa Ferencvarosi TC Budapesta, vicecampioana și deținătoarea Cupei Ungariei, a câștigat turneul internațional de handbal feminin ”Gloria 100” organizat la Sala Polivalentă din Bistrița, după ce a dispus în finală de Metz Handball, campioana și câștigătoarea Cupei Franței, bronz în Liga Campionilor, cu scorul de 29-28 (12-15).

FTC Budapesta: Angela Malestein – 9, Emily Bolk- 5, Anna Kukely – 4, Alicia Stolle – 2, Marton Greta – 2, Edwige Beatrice – 1, Zita Szucsanszki – 1, Anett Kisfaludy – 1, Julia Harsfalvi – 1, Zsuzsanna Tomori – 1, Dragana Cvijici – 1, Andrea Lekici – 1.

Metz Handball: Kristina Jorgenstern – 6, Bruna De Paula – 6, Chloe Valentini – 4, Valeria Maslova – 3, Tamara Horacek – 3, Debbie Bont – 1, Sarah Bouktit – 1.

În finala mică, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud s-a impus în fața formației SCM Râmnicu Vâlcea (bronz în campionatul precedent și argint în Cupa României) cu scorul de 28-27 (15-13).

Gloria 2018: Cristina Laslo – 6, Nicoleta Dincă – 5, Krisztina Munteanu Korodi – 5, Laura Pristăvița – 3, Morena de Araujo – 3, Sonia Seraficeanu – 2, Paula Posavec – 1, Bianca Bazaliu – 1, Zeljka Nikolici – 1, Nina Zulici – 1.

SCM Rm. Vâlcea: Irina Glibko – 7, Asma Elghaoui – 6, Evghenia Levscenko – 4, Asuka Fujita – 4, Daria Bucur – 3, Jovana Kovacevici – 2, Elin Hansson – 1.

Vineri, în prima zi a turneului, Metz Handball a trecut de Gloria 2018 (29-27), iar FTC Budapesta de SCM Rm. Vâlcea (31-27).

La turneu au asistat și președintele FR Handbal, Constantin Din, și antrenorul naționalei României, Florentin Pera.

Cristina Laslo (Gloria 2018) a fost golgheterul turneului, Kinga Janurik (FTC Budapesta) a fost desemnată cel mai bun portar, iar Bruna de Paula (Metz Handball) – MVP-ul turneului.

Premierea a fost oficiată de președintele CJ Radu Moldovan și selecționerul Florentin Pera.

”A fost un turneu foarte important pentru noi, mai ales că au fost și ultimele meciuri amicale de dinaintea noului sezon competițional. M-am bucurat de handbal, am întâlnit formații puternice, cu ritm și am jucat meciuri care ne-au verificat la maxim potențialul. Au scos în evidență atât ceea ce trebuie să mai lucram cât și punctele noastre forte. Mă bucur că toate jucătoarele sunt sănătoase și că totul s-a încheiat cu bine. Mă bucur de asemenea că publicul bistrițean a avut parte în acest sfârșit de săptămână de un regal handbalistic”, a declarat antrenorul Horațiu Pașca.

”A fost un turneu foarte bun pentru noi, am încheiat meciurile amicale cu o victorie, ceea ce e important pentru moralul nostru și pentru debutul oficial în noul sezon. Abia aștept să jucăm acasă primul meci oficial, publicul a fost minunat mai ales că a fost un turneu amical, am fost impresionată de atmosferă. Titlul de golgheter nu poate decât să mă bucure, mă simt bine și m-am adaptat foarte repede la Bistrița, le multumesc colegelor și staff-ului, împreună suntem o echipă”, a spus Cristina Laslo, golgheterul turneului.