Actualitate Recomandări

Gloria 2018 s-a calificat în turul 2 al Cupei României la fotbal

Echipa de fotbal Gloria 2018 Bistrița-Năsăud s-a calificat în faza a 2-a a Cupei României, după ce s-a impus în deplasare în fața formației Avântul Reghin cu scorul de 2-1.

Pentru Gloria 2018 au înscris Răzvan Tănase (50) și Darius Buia (82). Golul gazdelor a fost marcat în minutul 90+5.

Antrenorul Adrian Falub a început această partidă cu Flaviu Bodea, Paul Copaci, Sergiu Bactăr (Darius Buia 71), Antoniu Manolache, Alberto Țica, Alex Georgescu (Alexander Trifan 65), Sergiu Luca (Roberto Hasnăș 58), Ovidiu Covaciu, Alex Stoica, Nini Popescu, Răzvan Tănasă (Ovidiu Stoianof 71).

În turul 2 vor participa 58 de echipe: cele 38 calificate mai departe din turul 1, alte 19 echipe din Liga 3 și una din Liga 2. În turul 3 rămân 48 de echipe: 29 din turul 2 + 19 echipe din Liga 2. În play-off intră cele 24 de echipe calificate din turul 3, precum și 8 echipe din Liga 1, cele de la locul 9 în jos în ultimul sezon din Liga 1. Urmează faza grupelor, unde intră în joc și primele 8 clasate din Liga 1 în sezonul trecut. Vor fi 4 grupe de câte 6 echipe, fiecare formație va juca 3 partide, iar primele două clasate se vor califica în sferturi.