Gloria a câştigat primul amical al verii, 1-0 cu Pandurii Târgu Jiu

Gloria Bistriţa a disputat duminică, 24 iunie, primul meci amical din cadrul stagiului de centralizat pe care îl efectuează la Braşov, în compania formaţiei Pandurii Târgu Jiu (locul 7 la finalul ediţiei precedente a Ligii I). Unicul gol a fost înscris de un brazilian aflat în probe.

Gloria a învins cu scorul de 1-0 (0-0), golul victoriei bistriţene fiind semnat de brazilianul Laio Azeredo dos Santos, în minutul 73. Partida a avut loc pe stadionul Metrom din Braşov.

Antrenorul Nicolae Manea a trimis în teren următorul 11: Bota – Peteleu, D. Stan, V. Năstase, Cafasso – Anton, Feher – Predescu, A. Stan, Ayza – Curtuiuş.

În partea a doua au evoluat: Caparco – Bamba, Săndei, Canon, Reano – Trestenicu, Romario, Marcio, Markisio – Donathan, Laio Azeredo.

Şi antrenorul Pandurilor, Petre Grigoraş, a folosit două echipe diferite pentru fiecare repriză.

Sub Tâmpa, echipa bistriţeană va mai juca partide de pregătire în 27 iunie (cu Concordia Chiajna, locul 9 în Liga I 2011/2012), 29 iunie (cu FC Milsami-Ursidos Orhei, locul 4 în prima ligă din Republica Moldova) şi 1 iulie (CSM Făgăraş, Liga a IV-a), conform site-ul oficial al ACF Gloria.

Antrenorul Nicolae Manea are la dispoziţie acum peste 30 de jucători, pe lângă cei anunţaţi iniţial alăturându-se lotului William Canon (fundaş, Coasta de Fildeş), Silviu Săndei (fundaş, ultima oară la Conpet Ploieşti), Valentin Trestenicu (mijlocaş, Comprest Bucureşti), Romario – mijlocaş, Markisio – mijlocaş, Laio Azeredo – atacant (toţi din Brazilia), Alexandru Stan (mijlocaş, Astra Ploieşti), Andrei Enescu (mijlocaş, a mai jucat la Gloria între 2008 şi 2010), dar şi atacantul Florin Bratu, fost la Dinamo Bucureşti şi ultima oară la Gaz Metan Mediaş.