Gloria a cedat fotoliul de lider (FOTO)

Cu sacii în căruţa Ligii I, echipa bistriţeană a pierdut la Oradea cu FC Bihor (0-2) după ce a jucat aproape tot meciul în inferioritate numerică. Timişoara, care nu poate promova, a urcat pe primul loc la golaveraj.

În etapa a 28-a a Seriei 2 din Liga a II-a, Gloria Bistriţa, promovată deja matematic în prima divizie, a fost învinsă în deplasare de FC Bihor într-o partidă disputată sâmbătă 19 mai.

Meciul şi eliminarea pentru Gloria. Nici n-a început bine jocul că atacantul Cristian Silvăşan a văzut direct cartonaşul roşu. În minutul 5, la un duel aerian undeva la centrul terenului, Silvăşan l-a umplut de sânge pe Răzvan Lupu, care s-a ales cu arcada spartă. Chiar dacă gazdele au avut iniţiativa şi câteva ocazii, la pauză a fost 0-0.

La puţin timp după reluare, în minutul 50, orădenii au deschis scorul prin noul intrat Adrian Hadăr, atacantul împingând mingea în plasă din câţiva metri la o fază încălcită. FC Bihor s-a desprins decisiv în minutul 80, când acelaşi Adrian Hadăr a reluat cu capul din centrul careului după o centrare de pe dreapta şi a făcut dubla.

Gloria a înregistrat a treia înfrângere în acest sezon şi a căzut pe locul 2 după FC Timişoara, echipă care şi-a retras însă dosarul de licenţiere de la FRF şi nu va putea evolua în Liga I.

”O victorie meritată a Bihorului. Îmi pare rău că nu pot să-mi mobilizez jucătorii ca şi până acum. S-au văzut deja promovaţi şi nu prea le mai arde de fotbal. Este adevărat că am avut şi 6 jucători lipsă, accidentaţi sau suspendaţi şi e greu, pentru că nu am avut un lot numeros la dispoziţie. Am avut 14 jucători de care am tras şi turul şi returul campionatului”, a declarat antrenorul Gloriei, Nicolae Manea.

FC Bihor: A. Popescu – Zanardini, Sg. Oltean, R. Lupu, Diarra – A. Coroian (M. Popa 79), Selagea, Sorian, L. Pop (Sfârlea 75) – Şulea (Hadăr 46), Florean. Antrenor Gheorghe Ghiţ

Gloria Bistriţa: Oghinciuc – Țârcă (Curtuiuş 54), D. Stan, Reano, Isac – R. Mărginean, Feher – Pădurariu (Dobrea 81), Rogozan (A. Voinea 63), Cafasso – Silvăşan. Antrenor Nicolae Manea

Stadion: Municipal ”Iuliu Bodola” – Oradea. Arbitri: Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Gabriel Bârjac (Zalău), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca)

Celelalte partide din etapa a 28-a a seriei de vest: Alro Slatina – CSM Rm. Vâlcea 2-0, FC Timişoara – Juventus Bucureşti 4-0, Unirea Alba Iulia – FC Argeş 4-0, FC Maramureş – Luceafărul Oradea 2-1, Gaz Metan Severin – Mureşul Deva 2-0, UTA Arad – Chindia Târgovişte 3-0, FC Olt – Arieşul Turda 3-0 (echipa oaspete a fost exclusă din campionat).

Clasament: 1. FC Timişoara 61 puncte (golaveraj 49-17), 2. GLORIA BISTRIȚA 61 puncte (56-28), 3. Gaz Metan Severin 53 puncte, 4. Alro Slatina 46 puncte, 5. UTA Arad 45 puncte, 6. Luceafărul Oradea 44 puncte, 7. FC Bihor 43 puncte, 8. Chindia Târgovişte 41 puncte, 9. FC Argeş 39 puncte, 10. Unirea Alba Iulia 35 puncte, 11. FC Olt 33 puncte, 12. FC Maramureş 32 puncte, 13. CSM Rm. Vâlcea 31 puncte, 14. Juventus Bucureşti 20 puncte, 15. Mureşul Deva 20 puncte, 16. Arieşul Turda 11 puncte.

În runda următoare, penultima din acest sezon, Gloria Bistriţa întâlneşte pe propriul teren formaţia Luceafărul Oradea – sâmbătă 26 mai, de la ora 13.00.

Aici puteţi vedea o galerie foto de la meciul FC Bihor – Gloria Bistriţa!