Social Sport

Gloria a făcut hora Unirii: 1-0 cu Alba Iulia

Echipa bistriţeană a mai bifat trei puncte şi şi-a păstrat poziţia de lider după acest succes născut greu. Izbăvirea a adus-o Souleymane Keita cu un sfert de oră înainte de final. VEZI declaraţii şi imagini de la meci.

În etapa a 6-a a Seriei a 2-a din Liga a II-a, programată sâmbătă 24 septembrie, Gloria Bistriţa şi-a confirmat statutul de lider, câştigând meciul de pe teren propriu cu Unirea Alba Iulia, chiar dacă la limită, 1-0 (0-0).

Echipa antrenată de Nicolae Manea a dominat jocul, dar Unirea a fost o formaţie arţăgoasă, care a venit la Bistriţa cu scopul să nu piardă.

Gloria a fost incisivă şi în prima repriză cele mai clare ocazii le-au avut Velcovici, Predescu de două ori şi Vali Năstase. În partea secundă, după o mare oportunitate irosită de Velcovici, Souleymane Keita a adus bucuria în tabăra bistriţeană înscriind în minutul 76 golul victoriei, la capătul unei acţiuni frumoase. Pe final, Velcovici şi Curtuiuş au ratat şansa desprinderii.

Pe banca de rezerve a Gloriei a stat o nouă achiziţie, fundaşul argentinian David Reano, în vârstă de 27 de ani.

Un aspect inedit, partida a fost arbitrată de o brigadă feminină, premieră în istoria Gloriei, care rămâne pe prima poziţie în clasament.

Gloria: Irimia – Peteleu, Tudose, V. Năstase, Cafasso – R. Mărginean, Feher (Keita 55) – Predescu (D. Stan 75), Anton, Velcovici – A. Voinea (Curtuiuş 67). Antrenor Nicolae Manea.

Stadion: Municipal Gloria – Bistriţa. Arbitri: Teodora Albon (Cluj-Napoca) – Petruţa Iugulescu (Târgovişte), Mihaela Blându Popescu (Târgu Jiu) – Vasile Maghiar (Baia Mare). Observatori: Bucurel Ilie (Bucureşti), Sorin Altmayer (Timişoara).

Antrenorul Gloriei, Nicolae Manea, a declarat că ”alb-albaştrii” au obţinut un succes meritat. ”Le-am spus băieţilor înainte de meci că greul de-abia acum începe, când suntem pe primul loc şi toate echipele îşi iau măsuri de precauţie. Gloria joacă fotbal, am arătat şi acum, şi am câştigat meritat. Nu ştiu dacă Unirea a avut două ocazii în tot meciul, dar eu cred că n-a avut. Au vrut să nu piardă, au rezistat cât au rezistat, dar în repriza a doua le-am pus mari probleme şi am câştigat logic. E greu să te menţii pe primul loc, dar vom face tot posibilul. Mă bucur de victorie, urmează un joc la Bucureşti cu Juventus pe care vrem să-l câştigăm, apoi două meciuri la rând acasă, şi cu încă două victorii ne putem desprinde şi lua o opţiune pentru promovare”, a spus Manea.

Rezultatele celorlalte partide din etapa a 6-a a seriei de vest: Juventus Bucureşti – FC Argeş 1-2, Arieşul Turda – Mureşul Deva 0-1, Alro Slatina – FC Maramureş 0-1, FC Olt – UTA Arad 2-2, CSM Rm. Vâlcea – Chindia Târgovişte 1-0, FC Timişoara – Gaz Metan Severin 2-1, FC Bihor – Luceafărul Oradea 2-2.

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 14 puncte (golaveraj 13-5), 2. FC Timişoara 14 puncte (golaveraj 11-6), 3. FC Argeş 13 puncte, 4. Gaz Metan Severin 11 puncte, 5. UTA Arad 9 puncte, 6. Mureşul Deva 9 puncte, 7. Unirea Alba Iulia 8 puncte, 8. Chindia Târgovişte 8 puncte, 9. Luceafărul Oradea 8 puncte, 10. Juventus Bucureşti 7 puncte, 11. FC Maramureş 7 puncte, 12. FC Bihor 7 puncte, 13. CSM Rm. Vâlcea 6 puncte, 14. FC Olt 5 puncte, 15. Alro Slatina 3 puncte, 16. Arieşul Turda 2 puncte.

În etapa viitoare, a 7-a, Gloria Bistriţa evoluează în deplasare cu Juventus Bucureşti, sâmbătă 1 octombrie, de la ora 11.00.

Precedentele rezultate ale Gloriei: 1-1 la Chindia Târgovişte, 2-1 cu FC Olt, 4-0 la Mureşul Deva, 2-2 cu FC Timişoara, 3-1 la FC Argeş.

Mai multe imagini de la Gloria Bistriţa – Unirea Alba Iulia, pe pagina noastră de facebook