Gloria a încheiat cu o înfrângere stagiul din Antalya

Gloria Bistriţa a pierdut joi seara, la scor de neprezentare (0-3), al zecelea şi totodată ultimul meci de verificare susţinut în cadrul stagiului de pregătire din Antalya, contra liderului ligii secunde din Austria. Cu o zi înainte, echipa antrenată de Nicolae Manea terminase la egalitate cu Dinamo Batumi (1-1), locul 11 în prima divizie din Georgia.

Astria Lustenau a înscris în minutele 41, 56 şi 60 (din penalty).

Primul 11 al Gloriei: Oghinciuc – Trestenicu, Peica, Hlinca, Sâplecan – M. Stancu, Feher – Colţa, Jarda, Walter – Da Costa. Au mai intrat: Tene, Chiţu, C. Bucur şi Antonache.

În meciul de miercuri seara cu Dinamo Batumi, golul ”lanternei roşii” din Liga I a fost marcat de Chiţu în minutul 21. La pauză scorul a fost 1-0 pentru Gloria, la final 1-1. Nicolae Manea a folosit următorii jucători: Dolha (Oghinciuc 55, Bota 70) – Țârcă, Hlinca, Ad. Iordache, Stroe – Mor Pouye (M. Stancu 60), Feher (Da Costa 46), R. Radu, Enescu (Antonache 60), Chiţu (Walter 57) – Curtuiuş (Tene 46).

Bilanţul Gloriei în Antalya: 0-1 cu Metalurg Zaporoje (Ucraina), 0-0 cu FC Daegu (Coreea de Sud), 2-2 cu Şerif Tiraspol (Republica Moldova), 1-1 cu Hangzhou Greentown (China), 0-0 cu Scholz Grodig (Austria), 0-4 cu FC Sevastopol (Ucraina), 0-0 cu ETO Gyor (Ungaria), 2-0 cu Etăr Veliko Târnovo (Bulgaria), 1-1 cu Dinamo Batumi (Georgia), 0-3 cu Austria Lustenau (Austria).

Gloria Bistriţa se întoarce vineri în ţară, iar peste o săptămână, în 22 februarie, va juca la Mediaş cu Gaz Metan în etapa a 20-a a Ligii I.

Potrivit directorului sportiv Vasile Moga, lotul de jucători va suferi modificări în perioada imediat următoare sosirii din Turcia.