Sport

Gloria a pierdut meciul cu Dinamo în Cupa României

Dinamo București a învins, miercuri, la Bistrița, cu scorul de 2-0 (0-0), formația Gloria, într-un meci contând pentru prima manșă a semifinalelor Cupei României - Timișoreana.

Dinamo a deschis scorul în minutul 53, prin Ionel Dănciulescu, care l-a învins pe Albuț cu un șut la colțul scurt, din șase metri. Bucureștenii au stabilit scorul final, în minutul 87, după ce Alexe a trimis mingea în poartă, din trei metri, după o centrare lungă venită de pe partea dreaptă de la Cătălin Munteanu.

Gloria Bistrița: 22. Albuț – 17. Săceanu, 4. V. Năstase, 20. I. Costache, 5. Velcovici – 16. R. Mărginean, 15. Nalați (29. Anton ’46) – 26. I. Iordache, 24. G. Ene (30. Băjenaru ’77), 23. Mandea (21. Keita ’68) – 11. Bâlbă. Antrenor: Nicolae Manea. Director tehnic: Florin Halagian.

Dinamo București: 34. Bălgrădean – 18. Bărboianu, 21. D. Grigore, 24. Găman, 16. Bordeanu – 10. Alexe, 5. D. Kone (8. Pătrașcu ’74), 7. C. Munteanu, 30. Vl. Munteanu (20. Bakaj ’60) – 19. L. Ganea (9. Țucudean ’68), 25. Dănciulescu. Antrenor: Ioan Andone. Arbitri: Augustus Constantin (central) – Florin Păunescu, Cătălin Savu (asistenți) – Dan Monea (rezervă) Observatori: Nicolae Pantea, Anton Heleșteanu

La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori. Galeria oaspete a fost formată din circa 250 de suporteri. În prima repriză, antrenorul dinamovist Ioan Andone a avut câteva schimburi de replici cu spectatorii de la Tribuna a II-a, care îl admonestau.

După marcarea golului, Ionel Dănciulescu s-a dus la marginea terenului, unde a primit tricoul cu numărul 6, aparținându-i mijlocașului Andrei Mărgăritescu, care a fost reținut, marți, de procurorii Parchetului Capitalei, după ce a fost audiat la Serviciul Furturi Auto, în dosarul privind furtul unor mașini de lux, și care a părăsit, miercuri, arestul Direcției Cercetări Penale. Dănciulescu a ridicat tricoul, arătându-l suporterilor. La golul doi, marcat de Marius Alexe, tricoul cu numărul 6 a fost arătat de autorul pasei, Cătălin Munteanu.

Gloria Bistrița a avut numeroși indisponibili pentru această partidă: Cavalli, D?Agostino, Cafasso, Corallo, C. Petre, Predescu, Coroian, toți accidentați. Pe lista de 18 nu a fost trecut nici fundașul Szukala, iar Achim, Keita, Băjenaru și Anton au fost rezerve.  Returul va avea loc pe 11 mai, la București.

În cealaltă semifinală a competiției, se întâlnesc, joi, formațiile Steaua București și FC Brașov.