Gloria Bistriţa a obţinut primul succes în Liga a II-a: 2-1 cu FC Olt

Echipa antrenată de Nicolae Manea a marcat prin Velcovici (35) şi Curtuiuş (69), a ratat alte câteva ocazii bune, iar pe final a a avut emoţii după golul înscris de C. Preda (89). VEZI declaraţii şi imagini de la meci.

Gloria Bistriţa a jucat sâmbătă, 27 august, la matineu, primul meci pe teren propriu din acest sezon al Ligii a II-a, Seria 2. Adversara ”alb-albaştrilor” în etapa a 2-a a fost FC Olt, o echipă formată în urma asocierii dintre CSM Slatina şi FC Piatra Olt.

În faţa unor tribune dezolant de goale (intrarea generală a fost 10 lei), Gloria s-a impus pe merit, scor 2-1 (1-0), şi a acumulat patru puncte în clasament.

Gabriel Velcovici a deschis scorul în minutul 35, cu o lovitură de cap din 6 metri, după o centrare a lui Tudose. În minutul 69, abia intrat pe teren, Marius Curtuiuş a mărit avantajul la prima atingere de balon, cap din 6 metri, din plonjon, în urma unei centrări a lui Velcovici. Bistriţenii au ratat şansa de a se despinde decisiv în câteva rânduri, la marile ocazii ratate de Predescu, Frăsinescu, Tudose sau V. Năstase. Oaspeţii s-au trezit în final şi au reuşit golul de onoare prin Cristian Preda (89).

Gloria: Irimia – Peteleu, Frăsinescu, V. Năstase, I. Costache – Feher, Tudose – Predescu (M. Roman 82), Anton (Marcos 75), Velcovici – D. Stan (Curtuiuş 68). Antrenor Nicolae Manea.

Stadion: Municipal Gloria – Bistriţa. Arbitri: Marian Bordean (Sibiu) – Alexandru Vodă (Alba Iulia), Monica Rigo (Cluj-Napoca) – Marius Omuţ (Oradea). Observatori: Attila Canyaro, Vasile Bordaş (ambii din Târgu Mureş).

La finalul partidei, antrenorul secund al ACF Gloria, Sebastian Moga, a declarat că echipa bistriţeană a câştigat mai clar decât o arată scorul. ”Mă aşteptam să vină mai multă lume la stadion, păcat că au fost aşa de puţini spectatori. Sper ca prin jorui bune să-i aducem înapoi în tribune. Am jucat bine, am fost exacţi în apărare, pragmatici. Puteam avea avantaj mai mare chiar de la pauză. Am avut şi un 11 metri neacordat în minutul 40, la Daniel Stan. Pe final am făcut greşeli şi am tremurat puţin în ultimele cinci minute. Trebuie să câştigăm la Deva în etapa următoare, apoi vine acasă Timişoara, unde ne dorim un joc bun şi multă lume la stadion”, a spus Moga.

Fundaşul Valentin Năstase, care a fost aproape să înscrie un gol de senzaţie de la centrul terenului, a afirmat că ”alb-albaştrii” vor face tot posibilul să revină în Liga I. ”Meciul a fost la discreţia noastră. Puteam să învingem la un scor mai clar, dar nu am fructificat ocaziile avute. Pe final am scăzut turaţia şi era să ne coste”, a spus Năstase.

Preşedintele Jean Pădureanu a declarat la Radio GSp că Gloria este pe drumul cel bun. ”Orice victorie este importantă, nu pot fi decât mulţumit, noi am avut perioade de dominare, iar ei au avut doar un singur şut spre poartă, la care au şi marcat. Eu zic că a fost o victorie clară, cu trei ocazii în prima repriză, alte câteva în repriza secundă. În meciul de Cupă cu Voinţa Livezile, cred că băieţii nu au fost montaţi. S-au relaxat, eu cred că tot nu câştigam noi Cupa, nu este o tragedie. Oricum, deşi a plecat şi Albuţ, suntem pe drumul cel bun. Mai avem doi portari la fel de buni ca şi Călin. Imediat după aflarea veştii că am retrogradat, jucătorii au fost deprimaţi. Pe măsură ce trece timpul, încercăm să ne vindecăm şi noi, şi ei. Eu, care am o vârstă, şi Nae Manea am trecut cu greu peste această retrogradare, vă daţi seama jucătorii”, a spus Pădureanu.

Celelalte rezultate ale etapei a 2-a, în seria de vest: CSM Rm. Vâlcea – Gaz Metan Severin 0-1, Mureşul Deva – Chindia Târgovişte 0-1, FC Argeş – Luceafărul Oradea 2-0, Juventus Bucureşti – FC Maramureş 2-1, Arieşul Turda – UTA Arad 0-1, FC Bihor – Unirea Alba Iulia 2-1, Alro Slatina – Poli Timişoara 2-3.

În etapa a 3-a, Gloria Bistriţa întâlneşte în deplasare formaţia Mureşul Deva, sâmbătă 3 septembrie, de la ora 11.00.

Clasament: 1. FC Argeş  6 puncte, 2. Poli Timişoara  6 puncte, 3. Gaz Metan Severin 6 puncte, 4. Gloria Bistriţa  4 puncte, 5. Chindia 4 puncte, 6. Juventus  4 puncte, 7. UTA  4 puncte, 8. Unirea Alba Iulia  3 puncte, 9. FC Olt 3 puncte, 10. Mureşul Deva  3 puncte, 11. FC Bihor 3 puncte, 12. Alro Slatina 0 puncte, 13. FC Maramureş 0 puncte, 14. Arieşul Turda 0 puncte, 15. CSM Rm. Vâlcea 0 puncte, 16. Luceafărul 0 puncte.