Gloria Bistrița – CS Oșorhei 2-1. Săsărman: Am trecut peste momentul greu și am remontat (FOTO)

FC Gloria Progresul Bistrița a câștigat meciul disputat pe teren propriu cu CS Oșorhei în etapa a 10-a a Ligii a III-a, 2-1 după ce a fost condusă la pauză, și a rămas pe poziția a 8-a în clasamentul Seriei 5. ”Victorie meritată, cu încredere am reușit să întoarcem soarta jocului”, a spus antrenorul Valer Săsărman.

1 gloria osorhei 2 gloria osorhei 3 gloria osorhei 4 gloria osorhei

Oaspeții au deschis scorul în minutul 27 prin Marius Hosu, la pauză fiind 0-1. Schimbarea la față a Gloriei s-a produs imediat după reluare.  A egalat în minutul 51 prin Traian Jarda, iar Alexandru Pop a înscris golul victoriei în minutul 80.

”Eram conștienți că vom întâlni o echipă bună, cu jucători cu experiență. Am început jocul destul de bine, dar din păcate la primul și singurul lor șut pe poartă am primit gol pe o greșeală de apărare. Am încercat apoi să trecem peste acest moment greu iar la pauză le-am spus jucătorilor că putem remonta. Am avut o repriză a doua bună, jucătorii au avut încredere în ei și au întors soarta partidei. Îi felicit pentru angajament și dăruire. În concluzie, am obținut o victorie meritată”, a declarat la final antrenorul echipei bistrițene, Valer Săsărman.

În urma acestui rezultat, Gloria a acumulat 16 puncte (golaveraj 15-11) și a rămas pe locul 8 în clasament.

5 gloria osorhei 6 gloria osorhei 7 gloria osorhei 8 gloria osorhei

Primul 11 al Gloriei: R. Pop – Budăcan, Bolbos, Fizeșan, B. Dobrea – Fl. Alexandru, Jarda, Rogozan, Sâplăcan – O. Bucur, Al. Pop. Au mai intrat: Cilean, Akari. Antrenori: Valer Săsărman și Dorel Zegrean.

Meciul disputat pe Stadionul ”Jean Pădureanu” din Bistrița a fost arbitrat de Valeriu Demian (Zalău) la centru, Balint Albu (Târgu Mureș) și Iosif Nașc (Cluj-Napoca) la cele două linii. Observatori: Somolyak Istvan (Odorheiu Secuiesc), Traian Marchiș (Baia Mare).

9 gloria osorhei 10 gloria osorhei 11 valer sasarman 1 noi 12 gloria bucurie gol fc

Celelalte partide din etapa a 10-a a Ligii a III-a, Seria 5: Unirea Dej – Metalurgistul Cugir 0-0, Avântul Reghin – Sănătatea Cluj 1-0, CSC Sânmartin – FCM Baia Mare 1-1, CSM Sighetu Marmației – CS Iernut 3-1, Industria Galda – Arieșul Turda 2-1, Unirea Jucu – FC Zalău 1-1.

AICI clasamentul detaliat.

În etapa viitoare, a 11-a, Gloria Progresul Bistriţa joacă în deplasare cu Metalurgistul Cugir – sâmbătă 8 noiembrie, ora 14.00.

Rezultatele Gloriei în acest sezon: 3-0 cu Unirea Dej (acasă), 1-2 cu FC Zalău (deplasare), 0-1 cu CSC Sânmartin (d), 1-2 cu CSM Sighetu Marmaţiei (a), 2-0 cu Industria Galda (d), 2-1 cu Unirea Jucu (a), 1-1 cu Arieșul Turda (d), 3-2 cu CS Iernut (a), 0-1 cu FCM Baia Mare (d), 2-1 cu CS Oșorhei (a).