Sport

Gloria Bistrița, egal nesperat cu Vaslui

Echipa FC Vaslui a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, marți, în deplasare, în compania formației Gloria Bistrița, în cadrul etapei a XXVI-a a Ligii I.

Golul echipei Gloria a fost reușit de Băjenaru ’64 (penalti), în timp ce pentru FC Vaslui a punctat Temwanjera ‘8.

FC Vaslui deschide scorul în minutul 8, când, în urma unui corner executat de pe partea stângă de Sânmărtean, Temwanjera a reluat din plonjon, cu capul, din șase metri, la colțul scurt.

În minutul 10, Keita (Gloria) a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Gloria reușește să egaleze în minutul 64, când Băjenaru transformă o lovitură de la 11 metri, după ce arbitrul dictează penalti pentru Gloria, în urma unui henț comis de Cânu.

Gloria Bistrița: 22. Albuț – 14. Achim, 27. Szukala, 6. Corallo, 5. Velcovici – 29. Anton, 15. Nalați – 21. Keita, 30. Băjenaru (24. Ene ’90+2), 26. I. Iordache (17. Săceanu ’81) – 11. Bâlbă (4. V. Năstase ’83). Antrenor: Nicolae Manea. Director tehnic: Florin Halagian.

FC Vaslui: 1. Kuciak – 4. Genchev, 3. Papp, 28. Cânu, 20. Milanov (9. Pouga ’85) – 8. Ad. Gheorghiu (11. Milislavljevici ’67), 30. R. Costin, 80. Wesley, 18. Sânmărtean – 10. Adailton, 19. Temwanjera. Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonașe galbene: Băjenaru ’10, Corallo ’84 / Sânmărtean ’34, Temwanjera ’39, Genchev ’45, Cânu ’63

Arbitri: Alexandru Deaconu (central) – Radu Ghinguleac, Zoltan Szekely (asistenți) – Paul Unimătan (rezervă). Observatori: Stan Prodan, Viorel Boiț.

Gloria a avut numeroși jucători indisponibili: Cavalli, D’Agostino, Cafasso, Ciprian Petre, Tudose, Predescu, Coroian, toți accidentați, și Radu Mărginean, suspendat. Din această cauză, Bâlbă a fost titular, jucând primul său meci de la venirea la Gloria. Fundașul central Vali Năstase a jucat în atac, după ieșirea lui Bâlbă. La meciul disputat pe stadionul „Gloria” au asistat 1.500 de spectatori, oaspeții fiind susținuți de aproximativ 50 de fani.