Gloria Bistriţa, victorie în deplasare cu Industria Galda. Valer Săsărman: Sperăm să ne revenim

După trei înfrângeri la rând, FC Gloria Progresul Bistriţa, cu un nou staff tehnic format din antrenorii Valer Săsărman şi Dorel Zegrean, a câştigat meciul disputat în deplasare cu Industria Galda, 2-0 (1-0) în etapa a 5-a Ligii a III-a, Seria 5. Săsărman: ”Am traversat o perioadă cu multe momente grele”.

După o perioadă de incertitudine în care s-a pus problema desfiinţării din cauza problemelor financiare, echipa bistriţeană continuă în Liga a III-a, conducerea băncii tehnice fiind încredinţată foştilor jucători dintr-o perioadă fastă a Gloriei, Valer Săsărman, până acum secund, şi Dorel Zegrean, antrenor la juniori.

Sâmbătă 27 septembrie, la Galda de Jos (judeţul Alba), Gloria a ieşit din seria neagră a înfrângerilor, reuşind să obţină toate cele trei puncte în urma golurilor reuşite de Daniel Brumă în minutul 26 şi Claudiu Rogozan în minutul 60. În urma acestui rezultat, Gloria acumulat şase puncte şi a urcat de pe poziţia a 11-a până pe locul 8.

Echipa de start: R. Pop – Budăcan, Hlinca, Fizeşan, B. Dobrea – Fl. Alexandru, Jarda, Țegle, O. Bucur – Brumă, Al. Pop. Au mai intrat: Rogozan, Colţa.

”Dacă gazdele deschideau scorul, nu ştiu dacă mai puteam reveni. Prima repriză a fost echilibrată, adversarii având două situaţii clare de a marca. Aveam nevoie de această victorie obţinută după un meci de luptă, le-am şi spus băieţilor că Liga a III-a nu este Liga a II-a sau Liga I, este cu totul alt fotbal. Am traversat o perioadă dificilă, cu multe momente grele, dar sunt speranţe că ne vom reveni şi băieţii îşi vor primi o parte din restanţele financiare”, a declarat antrenorul Valer Săsărman, potrivit publicaţiei ziarulunirea.ro, unde puteţi vedea şi imagini de la meci.

Partida care a început cu întârziere deoarece la stadion nu ajunsese ambulanţa şi gazdele riscau să piardă cu 3-0 a fost condusă la centru de Răzvan Necrici din Baia Mare, ajutat de asistenţii Ionuţ Sava şi Radu Despa, tot din Baia Mare. Observatori: Augustin Căpâlnaş (Mediaş) şi Daniel Scridon (Arad).

Celelalte meciuri din etapa a 5-a a Ligii a III-a, Seria 5: CS Oşorhei – FC Zalău 5-0, FCM Baia Mare – Metalurgistul Cugir 3-0, Arieşul Turda – Avântul Reghin 0-0, CS Iernut – Sănătatea Cluj 5-3, Unirea Jucu – Unirea Dej 1-1, CSM Sighetu Marmaţiei – CSC Sânmartin 1-0.

AICI clasamentul detaliat.

În runda următoare, a 6-a, Gloria Progresul Bistriţa joacă pe teren propriu cu Unirea Jucu – sâmbătă 4 octombrie, ora 15.00.

Rezultatele Gloriei în acest sezon: 3-0 cu Unirea Dej (a), 1-2 cu FC Zalău (d), 0-1 cu CSC Sânmartin (d), 1-2 cu CSM Sighetu Marmaţiei (a), 2-0 cu Industria Galda (d).