Sport

Gloria Regresul! Înfrângere în etapa a 2-a a Ligii a III-a, 1-2 în deplasare cu FC Zalău

FC Gloria Progresul Bistriţa a pierdut, scor 1-2, meciul disputat în deplasare cu FC Zalău, contând pentru etapa a II-a a Seriei V din Liga a III-a. Echipa pregătită de Cristian Coroian a condus cu 1-0, marcator Brumă, însă s-a văzut egalată până la pauză. Gazdele au marcat în repriza a doua golul victoriei.

Echipa bistriţeană a deschis scorul în minutul 4, prin Daniel Brumă, egalitatea fiind restabilită în minutul 18. Autorul golului, Raul Stanciu. Scorul la pauză a fost 1-1. Gazdele au înscris golul victoriei în minutul 66 prin Daniel Roghină.

În urma acestui rezultat, formaţia bistriţeană a cedat fotoliul de lider pe care se instalase după 3-0 cu Unirea Dej în prima rundă şi ocupă acum locul 6.

Antrenorul Gloriei, Cristian Coroian, a folosit următoarea echipă de start: R. Pop – Budăcan, Hlinca, Sg. Costin, B. Dobrea – Fl. Alexandru, Fizeşan, Țegle, Cilean – O. Bucur, Brumă. Au mai intrat : Sîplăcan, Nalaţi, Al. Pop.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Arad, formată din Mircea Ardelean la centru, Sebastian Pantea şi Alina Mihoc la cele două linii. Observatori: Viorel Vancea (Oradea), Traian Marchiş (Baia Mare).

Celelalte rezultate din etapa a 2-a a Ligii a III-a, Seria 5: FCM Baia Mare – CS Iernut 3-0, CS Oşorhei – Arieşul Turda 0-2, Unirea Dej – CSC Sânmartin 0-0, Metalurgistul Cugir – Unirea Jucu 2-0, Sănătatea Cluj – Industria Galda 0-3, Avântul Reghin – CSM Sighetu Marmaţiei 1-1.

În runda viitoare, a 3-a, Gloria Progresul Bistriţa joacă tot în deplasare, cu CSC Sânmartin – sâmbătă 13 septembrie, ora 17.00.