Gloria s-a înecat la mal: 1-1 cu Oţelul

Pe ultimul loc în Liga I, echipa bistriţeană a călit Oţelul doar o repriză. A ratat un penalti, a condus cu 1-0 la Galaţi după primele 45 de minute printr-o reuşită braziliană a lui Markisio Moraes, iar pe final putea pierde şi punctul pe care l-a câştigat până la urmă şi care nu o ajută prea mult în acest moment. Antrenorul Nicolae Manea s-a declarat mulţumit de rezultat.

Gloria a Bistriţa a întâlnit sâmbătă 25 august, în deplasare, campioana României din 2011, Oţelul Galaţi, în etapa a 6-a a Ligii I.

Oţelul a avut prima şansă a partidei, dar Dolha şi-a arătat clasa la şutul violent al lui Giurgiu. Gloria a preluat controlul şi putea deschide scorul în minutul 27, atunci când Romario, lansat de Markisio Moraes, a fost faultat de Ljubinkovici în careu şi centralul a dictat lovitură de la 11 metri. Unicul marcator al Gloriei în primele cinci etape, Cornel Predescu şi-a asumat misiunea, dar Brăneţ a apărat. Ceea ce trebuia să se întâmple s-a întâmplat în minutul 29, când brazilianul Markisio Moraes a pătruns vijelios în careu, l-a depăşit lejer pe Râpă şi l-a executat superb pe Brăneţ cu exteriorul, marcând pentru 1-0 şi dând speranţe pentru prima gură de oxigen din acest campionat. “Vampirii” nu s-au oprit aici şi puteau mări diferenţa până la finalul primei reprize, dar portarul şi fundaşii gazdelor au blocat tentativele lui Curtuiuş şi Predescu.

Oţelul a început cursa de recuperare încă din startul reprizei secunde, dar Gloria a scăpat cu bine la acţiunile gălăţenilor. Până în minutul 64, când Jaka Stromajer, nou intrat în teren, l-a bătut pe Dolha din lovitură liberă de la 20 de metri şi a reuşit golul 1.000 pentru Oţelul în prima ligă. Presiunea a continuat, iar în minutul 69 Pena a nimerit bara cu un şut din 15 metri. Încercările disperate ale gazdelor de a marca şi golul victoriei au eşuat, Inkango a ratat şansa de a deveni erou în prelungiri şi s-a terminat 1-1.

Gloria Bistriţa rămâne pe ultimul loc, cu 2 puncte şi golaveraj 3-10.

Oţelul Galaţi: Brăneţ – Râpă, Benga, Perendija, Ljubinkovici – Filip (I. Neagu 46), Giurgiu – Iorga (Viglianti 46), Inkango, Buş (Stromajer 60) – Pena. Antrenor Dorinel Munteanu

Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu, Tudose, Kanon, Cafasso – Anton (Enescu 73), Romario – Ayza, Predescu (Layo 67), M. Moraes – Curtuiuş (Feher 57). Antrenor Nicolae Manea

Stadion: ”Oţelul” – Galaţi. Spectatori: 5.000. Arbitri: Ovidiu Haţegan – Zoltan Szekely, Octavian Şovre – Eduard Ioniţă. Observatori: Adrian Ionescu, Constantin Nica.

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): „Nu cred că a fost vorba de o cădere fizică în a doua repriză, băieţii au încercat să conserve rezultatul, deşi le-am spus la pauză că trebuie să jucăm la fel. Am fost aproape de victorie. Am făcut o primă repriză foarte bună, una mai puţin bună. Au făcut şi ei modificări, au mai introdus un vârf de atac, Viglianti. Sunt mulţumit de felul în care jucătorii mei au muncit, au încercat să câştige. Au fost şi naivităţi în jocul nostru. Merităm acest punct, puţini ne dădeau vreo şansă aici. Până la urmă este un punct în compania unei foste campioane a României, noi încercăm să scăpăm de retrogradare. În final, sunt mulţumit de acest punct. Markisio Moraes, Layo, Romario, sunt aduşi de băiatul meu Florin, dintr-o ligă inferioară a Braziliei”

Dorinel Munteanu (antrenor Oţelul Galaţi): „Am câştigat un punct meritat, în prima repriză am făcut un joc foarte slab. Stăm foarte rău. Am scos un punct norocos. Pe mine nu m-a surprins Bistriţa, am pregătit meciul foarte bine. Nu vreau să dau vina pe jucători, sunt alte probleme, poate o problemă sunt şi eu. Mă gândesc foarte bine în seara asta, o să văd cu cine o să discut, dar mă gândesc să plec de la echipă. E pentru prima dată când mă gândesc la despărţire. Poate este mai bine să ne despărţim. Trebuie să găsim o soluţie pentru echipă. Mă deranjează cele şase jocuri de până acum, am obţinut puţin din ce ne-am propus. Nu mai vreau să dau timpul înapoi, ştiţi foarte bine ce s-a întâmplat”

Celelalte partide din etapa a 6-a a Ligii I: Gaz Metan Mediaş – CS Turnu Severin 2-0, Astra Ploieşti – Concordia Chiajna 6-3, Rapid Bucureşti – CFR Cluj 3-2, CSMS Iaşi – Pandurii Târgu Jiu 0-1, Dinamo Bucureşti – Petrolul Ploieşti 2-1, Universitatea Cluj – FC Braşov 1-1, Ceahlăul Piatra Neamţ – Viitorul Constanţa 0-3, FC Vaslui – Steaua Bucureşti 3-1.