Gloria, un nou egal dramatic în Cupa EHF, acasă cu Erd

(FOTO) Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a jucat pe teren propriu cu Erd HC din Ungaria în etapa a 2-a a Grupei C din Cupa EHF.

Susținute frenetic de publicul care a umplut Sala Polivalentă din Bistrița la primul meci acasă în faza grupelor, fetele antrenate de Horațiu Pașca au avut o primă repriză excelentă, cu ritm și determinare, intrând la cabine cu un avans de patru goluri (15-11), maximum înregistrat pe tabelă, chiar dacă în finalul primei părți oaspetele au avut dublă superioritate, Ardean Elisei și Costa fiind eliminate. Așa cum ne-a obișnuit în ultima vreme, portarul Darly Zoqbi de Paula a avut o serie de intervenții extraordinare.

După pauză s-a făcut 16-11, însă de la 17-12 Gloria s-a prăbușit, ratând inclusiv de la 7 metri, și a primit opt goluri consecutive, iar Erd s-a dus la patru goluri diferență. Echipa bistrițeană și-a revenit miraculos din pumni, a marcat de trei ori la rând și a egalat la 24, ridicând sala în picioare. Scorul a devenit 25-25 cu un minut înainte de sfârșitul meciului, cu echipa noastră în atac, având șansa să dea lovitura de grație. N-a reușit, iar Gloria termină și al doilea joc din grupă la egalitate, rămânând pe locul secund în clasament.

Urmează o deplasare infernală în Danemarca, la Odense, care s-a impus acasă cu MKS Lublin (Polonia), scor 35-18, și conduce grupa. Până atunci, Gloria va juca în etapa a 13-a din Liga Florilor, ultima a turului, în deplasare cu vicecampioana CSM București (miercuri 15 ianuarie, ora 17.00, în direct la TVR 2 și TVR HD).

Au marcat pentru Gloria: Nicoleta Dincă – 7 (declarată de EHF cea mai bună jucătoare a meciului), Laura Pristăvița – 4, Natallia Vasileuskaya – 4, Daniela Rațiu – 3, Andreea Tetean – 2, Dziyana Ilyina – 2, Valentina Ardean Elisei – 1, Andra Moroianu – 1, Mariana Costa – 1. În poartă, Darly Zoqbi de Paula – 13/36 intervenții reușite (36%), Ljubica Nenezic – 1/3 (33%).

Pentru Erd au înscris: Alexandra do Nascimento Martinez – 6, Marketa Jerabkova – 6, Nikoletta Kiss – 4, Gabriella Toth – 3, Laura Szabo – 2, Jovana Kovacevic – 1, Natalie Schatzl – 1, Jelena Lavko – 1, Reka Bizik – 1.

Aici desfășurarea partidei în format live text, statistici, raport de meci.

Arbitri: Andrej și Sandro Smailagic (Suedia). Observator: Svetlana Obucina (Serbia).

Aici video meciul integral.

În prima etapă a Grupei C, Gloria a remizat la Lublin, 22-22, în timp ce Odense a învins la Erd cu 28-27. În etapa a 2-a, Gloria – Erd 25-25 și Odense – Lublin 35-18.