Actualitate

Gloria urcă pe locul 5 în Liga Florilor (VIDEO)

Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a întâlnit, în etapa a 11-a a Ligii Florilor, în Sala Polivalentă din București, într-un meci considerat pe teren propriu, formația SCM Craiova.

Fetele antrenate de Horațiu Pașca s-au impus cu 28-23 (12-7) și au urcat pe locul 5 în clasament.

Au adus victoria: Nicoleta Dincă – 7 goluri, Almudena Rodriguez – 6, Andra Moroianu – 5, Mariana Costa – 4, Dziyana Ilyina – 2, Natallia Vasileuskaya – 1, Laura Pristăvița – 1, Szilvia Szabo – 1, Natallia Savchyn – 1.

”Mă bucur din suflet că am reușit să trecem peste șocul din runda trecută, când am pierdut neprogramat cu ultima clasată. Mă bucur, de asemenea, că am reușit să ne adunăm și să demonstrăm că avem caracter. Sper din tot sufletul ca această victorie să mai îndulcească supărarea suporterilor noștri din etapa trecută. Lumea are motive să aibă încredere în noi! Am avut astăzi o reacție de orgoliu și, chiar dacă în prima repriză ne-am descurcat puțin mai greu pe faza de atac, ne-am găsit cadența în a doua. Am controlat meciul de la un capăt la altul și am câștigat un meci important împotriva unei contracandidate. Le felicit pe fete pentru victorie! Urmează pentru noi o lună de pauză, ar fi trebuit să jucăm cu Chișinău Criș, dar echipa s-a retras. Vom juca abia în 24 martie. Tot jocul ăsta în salturi face foarte greu de controlat programul. Sper ca perioada aceasta de pauză să fie benefică pentru noi. Sper ca fetele care pleacă la loturile naționale să se întoarcă sănătoase și, de ce nu, calificate la Jocurile Olimpice”, a declarat antrenorul Horațiu Pașca, potrivit Facebook CS Gloria 2018.

”Sunt mândră de echipă, împreună am făcut un meci senzațional! Sper să o ținem în continuare tot așa. Mă bucur foarte mult că am obținut victoria după un meci care nu ne-a avantajat deloc. Sper să creștem de la meci la meci și, dacă e posibil, vrem să câștigăm toate partidele până la finalul sezonului”, spune Nicoleta Dincă.

În etapa viitoare, a 12-a, Gloria stă. Următoarea partidă, contând pentru runda a 13-a, va avea loc în 24 martie, cu Dacia Mioveni.