Handbal: Gloria s-a calificat în sferturile Cupei României, unde o va întâlni pe HC Zalău

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, ocupanta locului 6 în Liga Florilor, a câștigat meciul disputat în deplasare cu Rapid București (liderul Seriei B din Divizia A), în optimile Cupei României la handbal feminin, și s-a calificat în sferturile competiției.

Fetele antrenate de Horațiu Pașca s-au impus fără probleme, scor 24-18, după ce la pauză conduceau cu 12-9. Aici desfășurarea partidei.

Au marcat: Almudena Rodriguez (7), Nicoleta Dincă (6), Laura Pristăvița (3), Daniela Rațiu (3), Andreea Tetean (2), Daniela Todor (2), Magdalena Paraschiv (1). Ana Maria Măzăreanu a salvat 12 din cele 30 de mingi trimise de gazde pe poarta sa.

În urma tragerii la sorți, Gloria va întâlni în sferturile Cupei României, în 31 martie, ora 17.30, tot în deplasare, formația HC Zalău (locul 8 în Liga Florilor). Celelalte meciuri din această fază a competiției: SCM Rm. Vâlcea – CSM Galați, CSM București – HCM Slobozia, Măgura Cisnădie – CSU Cluj-Napoca.

În 16-imi, Gloria a trecut de Dacia Mioveni, scor 27-15 (meci jucat la Pitești).

Campionatul se întrerupe deoarece în perioada 21-24 martie echipele A și B ale României vor participa la turnee amicale în Franța respectiv Polonia. De la Gloria au fost convocate Laura Pristăvița, Nicoleta Dincă (România A) și Szilvia Szabo (România B).

În etapa 20 a Ligii Florilor, Gloria joacă la Bistrița cu SCM Craiova (locul 5) joi 28 martie, ora 17.30.

Foto-Video: Facebook CS Gloria 2018