Sport

Sete de puncte! Gloria – FC Braşov 1-1. Manea: ”Ăştia suntem, atât putem” (FOTO)

Echipa bistriţeană nu a reuşit decât un egal pe teren propriu în penultima etapă din tur. Repriza a doua a fost palpitantă: oaspeţii au deschis scorul, Gloria a egalat din penalty, apoi Dolha, din nou eroul meciului, a demonstrat încă o dată că este un portar de top, fiind imbatabil de la punctul cu var. Situaţia Gloriei este disperată.

Gloria Bistriţa a disputat vineri seara un nou meci capital în încercarea dificilă de a se menţine pe prima scenă. În etapa a 16-a, penultima a turului, adversară a fost FC Braşov, o formaţie condusă de pe bancă de interimarul Adrian Szabo, după ce Sorin Cârţu a demisionat.

Prima repriză a fost una încâlcită, Gloria a fost aproape absentă şi Braşovul putea înscrie în două rânduri: Păun, care a scăpat singur spre poartă, a trimis în bară în minutul 35, iar în minutul 42 Dolha a scos mingea expediată de Machado.

De la cabine parcă au ieşit alte echipe, ritmul a crescut şi s-au înmulţit şi ocaziile de gol. Prima mare şansă a Gloriei a ratat-o Curtuiuş în minutul 52, care a reluat puţin pe lângă poartă. Ricardo Machado a deschis scorul în minutul 57 după o centrare a lui Păun, însă Gloria a egalat repede, în minutul 61, când Marius Curtuiuş a transformat o lovitură de la 11 metri acordată după un fault al lui Viveiros asupra lui Ionescu şi a înscris primul său gol în acest sezon. ”Brad Pitt” Tudor a acordat un nou penalty în minutul 72, de această dată pentru Braşov, dar Dolha şi-a arătat încă o dată clasa şi a apărat lovitura executată de Cr. Munteanu. În prelungirile partidei, portarul oaspeţilor, Taborda, a avut o reacţie nervoasă şi l-a lovit pe Curtuiuş, fiind eliminat.

Într-o atmosferă dezolantă şi pe un frig pătrunzător, echipa antrenată de Nicolae Manea a pierdut încă două puncte importante, a acumulat 11 în total şi a îngheţat pe locul 17.

Gloria este cea mai sancţionată echipă cu lovituri de pedeapsă în acest campionat, 8 la număr, iar Emilian Dolha portarul cel mai bun la acest capitol, cu 3 penalty-uri apărate. Din cele 8 lovituri de la 11 metri, formaţia bistriţeană a încasat doar două goluri! 3 au fost ratate de adversari, iar 3 apărate de specialistul Dolha.

Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu, Tudose, Kanon, Reano – Feher (Enescu 76), Romario – Braganca (Oct. Ionescu 46), Anton (Zahiri 59), Predescu – Curtuiuş. Antrenor Nicolae Manea

FC Braşov: Taborda – Velayos, Machado, Cr. Munteanu, Cr. Ionescu – Viveiros (Tameş 72), Mateiu, Madeira, I. Popa – Batin (D. Mutu 90+5), Păun (Brata 90+1). Antrenor Adrian Szabo

Stadion: ”Municipal Gloria” – Bistriţa. Spectatori: 300. Arbitri: Alexandru Tudor (Bucureşti) – Zoltan Szekely (Baia Mare), Eduard Ungureanu (Bucureşti) – Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea). Observatori: Paul Cazan (Bucureşti), Sorin Boca (Iaşi)

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”Prima repriză a fost a lor, au dominat categoric, noi am jucat slab, departe de adversar. În repriza a doua am jucat mai bine şi cu puţină şansă puteam chiar să câştigăm. Trebuie să fiu corect însă şi să spun că puteam să şi pierdem, mai ales că au ratat şi un 11 metri, la un fault inutil. Ăştia suntem, atâta putem. Eu l-am desemnat pe Curtuiuş să execute penalty-ul, bate bine. Încercăm să adunăm cât mai multe puncte până la iarnă, apoi vedem ce se întâmplă, mai continuăm, nu mai continuăm, pentru că asta e problema noastră. În ceea ce priveşte situaţia din clasament, şanse mai sunt, apar tot felul de rezultate imprevizibile”

Jean Pădureanu (preşedinte Gloria Bistriţa): ”A fost un meci de luptă la baionetă, i-aş da o notă de 6-7. Ne trebuia o victorie, dar fiecare punct trecut în dreptul nostru e bun, timpul le rezolvă pe toate. Rezultatul este echitabil, ambele echipe au avut ocazii. Arbitrajul a fost foarte bun. Eu zic că scăpăm, chiar dacă suntem într-o situaţie grea”

Adrian Szabo (antrenor FC Braşov): ”Trebuia să gestionăm mai bine situaţiile de finalizare, puteam marca mai multe goluri. Având în vedere că veneam după o serie de rezultate negative, este binevenit şi acest egal până la urmă. Am jucat bine şi ne-am fi dorit însă mai mult de la acest meci, pentru că am dominat în mare parte. Pe fondul jocului nostru de elan au apărut şi ocaziile Gloriei. Ştiam că Dolha este un portat foarte bun la 11 metri şi este vina mea că nu le-am spus băieţilor înainte de meci că în cazul în care vom beneficia de un penalty să tragă tare şi sus”

Celelalte partide din etapa a 16-a a Ligii I: CFR Cluj – Astra Giurgiu 0-2, Petrolul Ploieşti – Universitatea Cluj 2-0, CSMS Iaşi – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0, Viitorul Constanţa – Dinamo Bucureşti 1-1, Steaua Bucureşti – CS Turnu Severin 2-1, Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna 2-1, Oţelul Galaţi – FC Vaslui 2-0, Rapid Bucureşti – Gaz Metan Mediaş 2-1.

Aici puteţi vedea clasamentul Ligii I.

În etapa viitoare, a 17-a, ultima a turului, Gloria Bistriţa întâlneşte în deplasare formaţia Concordia Chiajna – vineri 23 noiembrie, de la ora 19.00, în direct la Dolce Sport.

În acest an sunt programate şi primele trei etape din retur, echipa bistriţeană urmând să joace cu Astra Giurgiu în etapa a 18-a (în deplasare, luni 3 decembrie, ora 19.00, Dolce Sport; 1-2 în tur), Universitatea Cluj în etapa a 19-a (acasă; 0-1 în tur) şi Gaz Metan Mediaş în etapa a 20-a (în deplasare; 1-1 în tur). Campionatul se va relua în 2 martie 2013 cu etapa a 21-a (Gloria Bistriţa – Ceahlăul Piatra Neamţ, 0-2 în tur).

Mai multe imagini de la Gloria Bistriţa – FC Braşov, pe pagina noastră de facebook!