Sport

Joc final: Gloria Bistriţa – Metalul Reşiţa 2-3. Locul 5, considerat o performanţă (FOTO)

”Grădiniţa” Gloriei a încheiat cu o înfrângere pe teren propriu sezonul 2013/2014 al Ligii a II-a, după un meci cu răsturnări de scor. Echipa bistriţeană s-a clasat în final pe poziţia a 5-a. Directorul tehnic Remus Vlad crede că, în raport cu problemele existente la club, acest loc 5 poate fi considerat o performanţă.

1 gloria resita po 2 gloria resita po 3 gloria resita po 4 gloria resita po

În ultima etapă a play-off-ului şi totodată a sezonului 2013/2014 al Ligii a II-a, Gloria Bistriţa a jucat pe teren propriu cu Metalul Reşiţa, cu care remizase în tur (2-2).

Jucătorii oaspeţi, mai experimentaţi, au deţinut controlul partidei în majoritatea timpului. În minutul 27 Gloria a avut o dublă ocazie, şut al lui Roşu scos în transversală de Zimmermann şi apoi reluare cu capul Al. Pop, reţinută de portar. Metalul a deschis scorul în minutul 41 prin Salif Nogo, care a plasat balonul din 6 metri, cu o lovitură de cap, în urma unui corner. 0-1 la pauză. Jocul s-a încins la reluare şi în patru minute s-au înscris trei goluri. Mai întâi, în minutul 56, Constantin Roşu (foto 1)a restabilit egalitatea cu un şut plasat din careu, iar Alexandru Pop a dus Gloria în avantaj în minutul 57, cu un şut din marginea careului mic, după o pasă bună a lui Brumă. Oaspeţii au egalat în minutul 59 prin Octavian Vasile. Reşiţenii au dat lovitura de graţie în minutul 84, autor Andrei Făgărăşanu.

Gloria Bistriţa, care a pornit la drum cu obiectivul de a reveni în Liga I, a încheiat pe locul 5 un sezon pe muchie de cuţit: calificarea în play-off, şi implicit evitarea prăbuşirii în Liga a III-a, a fost obţinută la Satu Mare în ultimul joc al sezonului regulat, problemele financiare au afectat evoluţia echipei care a refuzat să se antreneze la un moment dat din cauza neplăţii restanţelor, iar FRF a refuzat acordarea licenţei pentru prima ligă, parafând un final trist de poveste.

”A fost un sezon în raport cu problemele care au fost şi sunt la club. Până la urmă, un loc 5 bun pentru acest final de campionat. În condiţiile date, cred că acest loc 5 este o performanţă. probabil că ar fi trebuit să decidem mai demult ca aceşti copii să poată demonstra că merită să facă parte din lotul primei echipe, dar ne-am legat mereu de licenţiere. Sunt destul de satisfăcut de prestaţia lor în cele trei meciuri cu ei în teren, la Slatina, Târgu Mureş şi acum cu Reşiţa, de nivelul jocului în raport cu vârsta lor şi cu lipsa de experienţă. Aceşti copii au dezvoltat o idee de joc, combinaţii, lucru care ne dă speranţe pentru viitor. Cu Metalul Reşiţa m-au încântat cei doi atacanţi, Brumă şi Pop, mi-au plăcut şi cei din linia de fund, Budăcan, Câmpean, Fizeşan, Bolbos, Jarda, Țegle, Roşu, chiar şi ceilalţi care au intrat. A fost un joc care trebuia să se termine egal, cred eu. Din punctul de vedere al calităţii, s-a văzut foarte frumos, au desenat frumos ambele echipe, Reşiţa fiind puţin mai matură. Diferenţa a fost făcută de această experienţă în plus. Mie acest joc îmi dă încredere pentru ceea ce se poate face în continuare”, a declarat directorul tehnic al Gloriei Bistriţa, Remus Vlad.

5 gloria resita po 6 gloria resita po 7 gloria resita po 8 echipa gloria final sezon

Gloria Bistriţa: Uilean – Budăcan, Bolbos, Fizeşan, Câmpean (Peica 85) – C. Roşu, Jarda, Țegle, Colţa (Moţ 77) – Brumă, Al. Pop (Rogozan 85). Antrenor: Cristian Coroian. Director tehnic: Remus Vlad

Metalul Reşiţa: Zimmermann – V. Creţu, I. Popescu, Nogo, Vaştag – O. Vasile, Breşneni (D. Enescu 62), A. Neagoe, Vădrariu (Făgărăşanu 62) – Ad. Stoica, Enciu (S. Mureşan 52). Antrenor: Daniel Opriţa

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. 07.06.2014. Spectatori: 100. Arbitri: Marian Barbu (Făgăraş) – Monica Rigo (Cluj-Napoca), Raul Ghiciulescu (Lugoj) – Florin Andrei (Târgu Mureş). Observatori: Ion Cavai (Cluj-Napoca), Traian Marchiş (Baia Mare)

Celelalte meciuri din etapa a 10-a, ultima, a play-off-ului Ligii a II-a, Seria 2: FC Olt Slatina – ASA Târgu Mureş 1-0, CS Universitatea Craiova – CSM Râmnicu Vâlcea 3-0.

Clasament final: 1. CS Universitatea Craiova – 37 de puncte (golaveraj 30-19); 2. ASA Târgu Mureş – 34 de puncte (25-14); 3. CSM Râmnicu Vâlcea – 30 de puncte (20-19); 4. Metalul Reşiţa – 26 de puncte (20-23); 5. Gloria Bistriţa – 24 de puncte (22-27); 6. FC Olt Slatina – 15 puncte (10-25). Au promovat în Liga I primele două clasate, CS Universitatea Craiova, formaţie care aşteaptă verdictul FRF în privinţa dreptului de a juca pe prima scenă a fotbalului românesc, şi ASA Târgu Mureş.

În sezonul competiţional 2014/2015, Liga a II-a va avea două serii a câte 14 echipe, fără play-off şi play-out la final. Echipele participante vor fi obligate să aibă în teren pe toată durata partidei câte un jucător Under 19, un jucător Under 21 şi un jucător Under 23, cu precizarea că aceşti jucători trebuie să fie formaţi minim doi ani la nivel naţional. Luna aceasta se va stabili sistemul de promovare-retrogradare (propunerea este să promoveze în Liga I prima clasată din fiecare serie şi să retrogradeze în Liga a III-a ultimele patru) şi data la care va începe noul campionat.