Social Sport

La limita extremă: Luceafărul Oradea – Gloria Bistriţa 1-2

Veteranul Vali Năstase (37 de ani) a deschis drumul spre o victorie spectaculoasă, parafată de mult mai tânărul Alin Pădurariu (19 ani). Cu o etapă înainte de finalul turului, echipa bistriţeană a coborât din fotoliul de lider, preluat de Timişoara la golaveraj. VEZI ce spune antrenorul Nicolae Manea.

În penultima etapă a turului Ligii a II-a, Seria a 2-a, Gloria Bistriţa a jucat în deplasare cu Luceafărul Oradea.

Sâmbătă 19 noiembrie, pe terenul din satul bihorean Sânmartin, Gloria a stins Luceafărul într-un meci al golurilor de senzaţie: 2-1 (1-0).

După ce goalkeeperul Lăzăreanu a avut o intervenţie bună la ocazia fostului jucător bistriţean Tibor Moldovan (minutul 17), veteranul Valentin Năstase (37 de ani, foto sus) a deschis scorul pentru Gloria. În minutul 24, căpitanul „vampirilor” l-a bătut pe Miron cu o lovitură de cap bine plasată, din 8-9 metri, în urma unei lovituri libere executate de Velcovici de pe stânga. 1-0 a şi fost scorul la pauză.

Imediat după reluarea partidei (minutul 47), gazdele au egalat tot printr-un decan de vârstă, Zeno Bundea (34 de ani), care a reuşit un golazo: şut de la 30 de metri, lângă bară. Gloria putea reveni în avantaj câteva minute mai târziu. Tudose a scăpat singur spre poartă, însă l-a făcut mare pe Miron. Luceafărul mai putea marca un gol de kinogramă în minutul 55, când „bomba” lui Mihuţ de la 35 de metri a trecut puţin pe lângă vinclu. Avea s-o facă însă echipa lui Nae Manea în minutul 69, când tânăra speranţă Alin Pădurariu (19 ani, foto jos) a marcat un eurogol: şut de la 35 de metri, de pe partea dreaptă, balonul lovind bara înainte de a poposi în plasă. Orădenii s-au aruncat în atac cu furie. În minutul 71, bistriţenii au respins de pe linia porţii la lovitura de cap a lui Ghilea, iar peste un minut Tudose şi-a salvat echipa de la un gol ca şi făcut, scoţând tot de pe linia porţii lobul lui Tibor Moldovan. În minutul 77, transversala a fost cea care s-a opus unei noi egalări, la capul lui Niculescu. Cu îndrăzneală şi noroc, Gloria a obţinut trei puncte preţioase: 2-1.

Deşi au învins, după mult timp „alb-albaştrii” nu mai sunt liderii clasamentului. FC Timişoara a câştigat la scor de forfait şi a urcat pe locul 1, la golaveraj, plus 15 faţă de plus 13 Gloria. Cele două echipe aflate pe poziţii promovabile (ambele cu câte 31 de puncte) s-au desprins la 9 puncte de ocupanta locului 3, Alro Slatina, adversara Gloriei în ultima etapă a turului.

Gloria: Lăzăreanu – Peteleu, Reano, V. Năstase, Cafasso – Feher, Tudose – Pădurariu (Keita 90+3), Predescu, Velcovici – Silvăşan (Curtuiuş 89). Antrenor: Nicolae Manea.

Stadion: Luceafărul – Sânmartin. Arbitri: Florin Ghimbăşan (Braşov) – Cătălin Haramuz (Reşiţa), Daniel Ciocănea (Sibiu) – Ovidiu Mazilu (Satu Mare). Observatori: Iosif Vigu (Satu Mare), Sorin Altmayer (Timişoara).

La finalul jocului, antrenorul Gloriei, Nicolae Manea, s-a declarat foarte mulţumit. „N-a fost un meci uşor, Luceafărul a muncit pentru o victorie, dar noi am fost mai buni şi mai organizaţi. Am condus cu 1-0, am fost egalaţi, apoi echipa a început din nou să joace şi am câştigat. Ne-am creat destule situaţii, iar pe final am avut ceva emoţii, au fost nişte bâlbâieli în apărare. E o victorie muncită şi meritată, e un lucru bun că am făcut plus 10 la adevăr. Cel mai important e că am recuperat punctele pierdute nemeritat acasă cu FC Bihor. Echipa s-a prezentat bine, iar acest rezultat ne ţine în lupta pentru promovare. E adevărat că am luat o opţiune, sunt ceva puncte între noi şi locul 3, dar nu trebuie să ne culcăm pe-o ureche, fiindcă mai sunt meciuri multe. Ne aşteaptă un joc foarte greu cu Alro Slatina, la Bistriţa, în ultima etapă din tur, trebuie să câştigăm neapărat, iar dacă o vom face atunci putem spune că am luat o opţiune serioasă pentru promovare”, a spus Manea la Radio GSp.

El a comentat şi subiectul împrumutului făcut de Jean Pădureanu de la soţia preşedintelui FRF Mircea Sandu, caz cercetat de DNA: „Se face prea mult tam-tam. Nu văd unde e neregula că a făcut un împrumut pe care l-a restituit. Nu e nimic nelalocul lui. S-a făcut n contract înre club şi doamna Sandu, pentru că ea a împrumutat clubul, nu Mircea Sandu. Doamna Sandu s-a oferit, după ce nea Jean s-a plâns că nu sunt bani la club. Nu s-a făcut nicio neregulă”.

Celelalte meciuri din din etapa a 14-a a seriei de vest: Alro Slatina – FC Bihor 5-1, FC Olt – CSM Rm. Vâlcea 2-1, Unirea Alba Iulia – Juventus Bucureşti 1-1, Gaz Metan Severin – FC Argeş 3-0, UTA Arad – Mureşul Deva 4-0, FC Maramureş – Chindia Târgovişte 0-0, FC Timişoara – Arieşul Turda 3-0.

Clasament: 1. FC Timişoara 31 puncte (golaveraj 25-10), 2. Gloria Bistriţa 31 puncte (golaveraj 26-13), 3. Alro Slatina 22 puncte, 4. FC Argeş 22 puncte, 5. Unirea Alba Iulia 21 puncte, 6. Chindia Târgovişte 21 puncte, 7. UTA Arad 20 puncte, 8. Gaz Metan Severin 20 puncte, 9. Luceafărul Oradea 19 puncte, 10. FC Bihor 17 puncte, 11. FC Maramureş 16 puncte, 12. FC Olt 15 puncte, 13. CSM Rm. Vâlcea 14 puncte, 14. Mureşul Deva 13 puncte, 15. Juventus Bucureşti 12 puncte, 16. Arieşul Turda 10 puncte.

În etapa a 15-a, ultima a turului, Gloria primeşte pe teren propriu replica formaţiei Alro Slatina, sâmbătă 26 noiembrie, de la ora 11.00.

Precedentele rezultate ale Gloriei: 1-1 la Chindia Târgovişte, 2-1 cu FC Olt, 4-0 la Mureşul Deva, 2-2 cu FC Timişoara, 3-1 la FC Argeş, 1-0 cu Unirea Alba Iulia, 1-1 la Juventus Bucureşti, 2-1 cu Arieşul Turda, 2-1 cu Gaz Metan Severin, 0-2 la UTA Arad, 4-1 cu CSM Rm. Vâlcea, 1-0 la FC Maramureş, 1-1 cu FC Bihor.