La un pas de fericire: FC Timişoara – Gloria 1-1

Echipa bistriţeană a scăpat printre degete victoria în derby-ul seriei de vest a ligii secunde, însă a rămas pe primul loc. Bănăţenii au egalat în final, când Gloria juca în inferioritate numerică. (FOTO)

Deşi a condus până cu cinci minute înainte de final în partida de miercuri seară, din runda a 19-a (intermediară) a Ligii a II-a, Gloria a trebuit să se mulţumească până la urmă cu un punct.

Alin Bota, venit în această iarnă de la FC Maramureş, s-a aflat la primul meci ca titular în poarta Gloriei, Lăzăreanu fiind lăsat pe bancă.

În minutul 7, când cele două echipe încă se tatonau, Marius Feher şi-a luat inima în dinţi şi a şutat de la 25 de metri, mingea a muşcat pământul în faţa porţii şi l-a păcălit pe Lepmets. 1-0 pentru Gloria într-un moment când nimeni nu se aştepta! Bănăţenii au încercat egalarea dar Gloria, care a rămas periculoasă pe contraatac şi la fazele fixe, a intrat la cabine în avantaj.

După pauză s-a jucat pe contre. Ilie, Axente şi Ricketts, în câteva rânduri, respectiv Silvăşan au irosit şanse bune. În minutul 67, autorul golului din prima repriză, Feher, a văzut cartonaşul roşu şi Gloria a trebuit să lupte în zece până la final.

Baricada a rezistat până în minutul 84, când canadianul Tosaint Ricketts a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap bine plasată. Iureşul ofensiv al gazdelor din finalul jocului a rămas fără rezultat, iar cele două echipe şi-au împărţit punctele.

Gloria se menţine pe prima poziţie în clasament, la egalitate cu Timişoara, dar cu golaveraj mai bun.

Antrenorul Gloriei, Nicolae Manea, a declarat că este mulţumit de joc şi de rezultat. „Poli are un lot mai valoros şi echilibrat decât Gloria. Am pregătit bine acest joc, am reuşit să le punem probleme. Când s-a rupt echilibrul numeric, au dominat, ne-au egalat, puteau să şi câştige. Felicit jucătorii pentru efortul extraordinar, pentru rezultatul bun, cu o echipă foarte bună. Nu avem cum să ne batem cu Poli Timişoara. Contează promovarea. Pentru mine a fost greu pentru că am doar 18 jucători pe care m-am bazat şi în tur, plus ce am reuşit să mai aduc. Nici noi nu avem o situaţie financiară foarte bună. Din discuţiile pe care le-am purtat am înţeles că nu mai sunt probleme cu licenţa. Suntem aproape de promovare”, a spus Manea.

FC Timişoara: Lepmets – Mera, Fl. Ilie, Scutaru, Fl. Sandu (Goga 65) – Pătraş, Gorobsov (Poparadu 41), Fuchs – Popovici, Cârstea (Ricketts 46), Axente. Antrenor Valentin Velcea

Gloria Bistriţa: Bota – Peteleu, V. Năstase, D. Stan, I. Costache – R. Mărginean (Țârcă 15), Feher – Predescu (Traşcă 74), Anton, Cafasso – Silvăşan (Curtuiuş 79). Antrenor Nicolae Manea

Stadion: Dan Păltinişanu – Timişoara. Arbitri: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin) – Adrian Popescu, Daniel Mitruţi (ambii din Craiova).

Celelalte jocuri din etapa a 19-a a seriei de vest: Mureşul Deva – FC Argeş 1-2, Chindia Târgovişte – Juventus Bucureşti 1-1, FC Maramureş – CSM Rm. Vâlcea 0-1, UTA Arad – FC Bihor 2-0, Gaz Metan Severin – Alro Slatina 1-0, Unirea Alba Iulia – FC Olt 0-0, Luceafărul Oradea – Arieşul Turda 3-0 (echipa oaspete a fost exclusă din campionat).

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 44 puncte (golaveraj 38-15), 2. FC Timişoara 44 puncte (golaveraj 33-12), 3. Gaz Metan Severin 32 puncte, 4. UTA Arad 31 puncte, 5. FC Argeş 31 puncte, 6. Chindia Târgovişte 29 puncte, 7. Alro Slatina 28 puncte, 8. Unirea Alba Iulia 27 puncte, 9. Luceafărul Oradea 27 puncte, 10. FC Bihor 23 puncte, 11. FC Maramureş 22 puncte, 12. CSM Rm. Vâlcea 19 puncte, 13. FC Olt 16 puncte, 14. Mureşul Deva 16 puncte, 15. Juventus Bucureşti 14 puncte, 16. Arieşul Turda 11 puncte.

În etapa viitoare, a 20-a, Gloria Bistriţa joacă pe teren propriu în compania formaţiei FC Argeş – luni 9 aprilie, de la ora 15.00.