Tot mai departe de Liga I: CS U Craiova – Gloria 1-0. Remus Vlad: Nu ne pierdem speranţa (FOTO)

Echipa bistriţeană, rămasă în zece oameni din minutul 64, a pierdut la limită pe terenul liderului CS Universitatea Craiova şi se menţine pe poziţia a 3-a în clasamentul play-off-ului, dar s-a îndepărtat la şase puncte de primul loc şi la patru de locul 2, ultimul care duce în Liga I, ocupat de ASA Târgu Mureş. Pentru Gloria Bistriţa urmează două partide consecutive pe teren propriu.

În etapa a doua a play-off-ului de promovare în Liga I, Gloria Bistriţa a jucat pe terenul liderului CS Universitatea Craiova, căruia i-a smuls patru puncte din şase în sezonul regulat (1-1 şi 1-0). Acum, Craiova şi-a luat revanşa şi s-a impus la un gol diferenţă, obţinând a şaptea victorie consecutivă, după instalarea pe banca tehnică a fostului internaţional Gabi Balint, originar din Sîngeorz-Băi şi cetăţean de onoare al Bistriţei.

1 csu craiova gloria 2 csu craiova gloria 3 csu craiova gloria 4 csu craiova gloria

Gazdele au avut prima mare ocazie în minutul 13, când Curelea, aflat cu spatele la poartă, a reluat cu călcâiul din centrul careului însă mingea a lovit bara. Gloria a temperat treptat elanul ofensiv al craiovenilor, iar în minutul 37 Brumă a trimis puţin peste poartă din 12 metri, lateral stânga. CSU Craiova a intrat la cabine în avantaj. În minutul 44, Varga a executat un corner de pe stânga, Kitanovski a recentrat cu capul şi Silviu Izvoranu a reluat, tot cu o lovitură de cap la vinclu, pentru 1-0, scor care va fi înregistrat şi la final. Oltenii au stat în atac şi după reluare, Curelea şi Pleşan ratând ţinta. În minutul 64, echipa bistriţeană a rămas cu un jucător în minus, Radu Mărginean fiind eliminat de pe teren pentru cumul de cartonaşe galbene. Gloria ar fi putut egala în prelungiri, însă Izvoranu a respins salvator la o aglomerare ca la biliard, iar Vătăjelu a îndepărtat pericolul creat de O. Bucur, care preluase un balon la 8 metri de poartă.

În urma acestei înfrângeri, Gloria Bistriţa, cu 17 puncte, rămâne pe locul 3, la şase puncte de liderul CS Universitatea Craiova şi la patru de ASA Târgu Mureş. Totodată, Metalul Reşiţa, ocupanta poziţiei a 4-a, s-a apropiat la un punct.

”A fost un meci echilibrat şi cred că per ansamblu meritam un rezultat de egalitate pentru că am avut perioade în repriza a doua destul de bune, de dominare, ce păcat că eram în zece oameni. Dacă nu jucam în inferioritate numerică poate reuşeam să egalăm, băieţii au muncit foarte mult pentru un rezultat de egalitate. Mai sunt jocuri de disputat şi putem să credem că mai câştigăm jocuri de acum înainte. Ne-ar fi căzut foarte bine o remiză şi în următoarele două meciuri pe care le avem pe teren propriu să facem 7 puncte. Nimic nu e exclus, încercăm ca până la final să ne clasăm pe un loc care să ne dea speranţe pentru promovare”, a declarat la final directorul tehnic al Gloriei Bistriţa, Remus Vlad.

”Am învins, asta este cel mai important. Am ajuns la şapte victorii la rând, contează foarte mult pentru moral. Însă trebuie să vedem ce se întâmplă, pentru că jocul a fost destul de slab. Oricum, Gloria Bistriţa este o echipă bine organizată defensiv. Şi-au luat măsuri, au jucat cu doi fundaşi dreapta, ca să ne blocheze partea noastră stângă. Echipă disciplinată, căreia dacă nu reuşeşti să-i marchezi repede, rişti să ai probleme, aşa cum ni s-a întâmplat nouă în prima parte. Cred că noi şi cu ASA Târgu Mureş suntem echipele care putem lua avantaj şi la final să ne clasăm pe loc de promovare“, a spus antrenorul Craiovei, Gabi Balint.

6 csu craiova gloria 7 csu craiova gloria 8 csu craiova gloria chibulcutean plesan csu craiova gloria

CS Universitatea Craiova: Brac – Kitanovski (Pătraşcu 46), Ljubinkovic, Izvoranu, Vătăjelu – Ad. Ionescu, Ferfelea, Pleşan – Cr. Ganea (A. Ivan 70), Curelea, Varga (Sin 76). Antrenor: Gabi Balint

Gloria Bistriţa: Albuţ – Budăcan, Hlinca, Chibulcutean, D. Sănmărtean – Țârcă (O. Bucur 82), R. Mărginean, Fizeşan (Curtuiuş 63), M. Chiţu – Feher, Brumă (Țegle 67). Antrenor: Cristian Coroian. Director tehnic: Remus Vlad

Stadion: ”Ion Oblemenco” – Craiova. 26.04.2014. Spectatori: 7.000. Arbitri: Robert Dumitru (Braşov) – Ciprian Danşa (Oradea), Bucsi Imre (Sfântu Gheorghe) – Adrian Costreie (Târgu Jiu). Observatori: Mircea Sârbu (Hunedoara), Florin Chivulete (Bucureşti)

Celelalte meciuri din etapa a 2-a a play-off-ului Ligii a II-a, Seria 2: FC Olt Slatina – Metalul Reşiţa 0-1, CSM Râmnicu Vâlcea – ASA Târgu Mureş 1-2.

Clasament: 1. CS Universitatea Craiova – 23 de puncte (golaveraj 18-11); 2. ASA Târgu Mureş – 21 puncte (14-9); 3. Gloria Bistriţa – 17 puncte (12-11); 4. Metalul Reşiţa – 16 puncte (11-13); 5. CSM Râmnicu Vâlcea – 13 puncte (11-14); 6. FC Olt Slatina – 9 puncte (6-14). Vor promova în Liga I primele două clasate la finalul celor zece etape.

În runda a 3-a din play-off, Gloria Bistriţa joacă pe teren propriu cu FC Olt Slatina – sâmbătă 3 mai, ora 11.00. Apoi, în etapa a 4-a, intermediară, Gloria va întâlni, tot acasă, miercuri 7 mai, formaţia ASA Târgu Mureş.