Ocaziile se răzbună: Ceahlăul Piatra Neamţ – Gloria Bistriţa 2-0 (FOTO)

După un început promiţător de meci, echipa bistriţeană a cedat şi a primit câte un gol pe repriză în partida de la Piatra Neamţ, din etapa a 4-a a Ligii I. Gloria pierde duelul suferinţei şi rămâne în subsolul clasamentului, pe locul 17, cu un singur punct. Jean Pădureanu este optimist şi spune că Gloria se va salva.

În meciul din deplasare cu Ceahlăul Piatra Neamţ, disputat luni 13 august, în etapa a 4-a a Ligii I, antrenorul Gloriei a făcut două modificări în primul 11 faţă de partida precedentă. Fundaşul Octavian Ionescu şi mijlocaşul Andrei Enescu, care nu mai evoluaseră nici un minut în acest sezon, s-au regăsit în echipa de start. Valentin Năstase nu a făcut parte din lot, iar Anton a fost lăsat pe banca de rezerve.

Impresia artistică nu aduce puncte

Gloria a fost mai îndrăzneaţă în debutul întâlnirii, a ameninţat în câteva rânduri buturile lui Jovici şi a beneficiat de o serie de cornere, rămase fără rezultat. Prima mare ocazie a fost irosită în minutul 25 de Layo. Vârful brazilian, lansat în careu de Predescu, a trimis din lateral stânga la colţul lung, puţin pe lângă bară. În minutul 35, Markisio Moraes nu a putut controla balonul în faţa porţii, iar fundaşii nemţeni au îndepărtat pericolul. În minutul 39, arbitrul Marius Avram a dictat lovitură de la 11 metri pentru Ceahlăul, după un henţ al lui Kanon, iar bosniacul Bojan Golubovici l-a executat pe Dolha, stabilind scorul pauzei: un nemeritat 1-0 după aspectul jocului.

În minutul 50, în urma unei lovituri de colţ, Layo a reluat cu capul pe lângă poartă, iar zece minute mai târziu a fost rândul lui Lukanovici de la Ceahlăul să rateze ţinta, apoi Bădescu a ratat ocazia anului, singur cu poarta goală. Gazdele au majorat totuşi avantajul în minutul 74, când Darko Lukanovici a înscris cu un şut plasat din 12 metri, după o pasă a lui Monroy. Markisio Moraes putea reduce din diferenţă în minutul 85, dar Jovici a respins şutul său din interiorul careului.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Jovici – Marc, Cazan, Viţelaru, Țepeş – Onciu, Monroy – M. Constantinescu (Bădescu 53), Golubovici, Stana (Tolimir 90) – Lukanovici (Margine 82). Antrenor Constantin Enache

Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu, Oct. Ionescu, Kanon, Cafasso – Romario (Anton 69), Enescu – Ayza, Predescu (Curtuiuş 77), M. Moraes – Layo (Fl. Bratu 61). Antrenor Nicolae Manea

Declaraţii după meci

Jean Pădureanu (preşedinte Gloria Bistriţa): ”Concluzia e tristă pentru noi. Am jucat bine, cel puţin în prima repriză. Am avut ocazii clare, n-am dat gol. În partea secundă am primit gol pe o greşeală şi s-a terminat jocul acolo. Sper că echipa îşi va reveni, fiindcă nu joacă rău. Dacă dădeam gol la ocaziile avute, pentru că noi le-am avut primii, se făcea 1-0 sau 2-0 şi se schimba situaţia. A fost penalti pentru Ceahlăul, Kanon a lovit mingea cu mâna. Ne-am pus speranţe mai în Layo, dar meci de meci ne pierde jocul. I se cam termină rândul să intre în teren. Eu zic că ne salvăm. Nu cred că Gloria se va desfiinţa, deşi situaţia financiară este destul de grea. Pot salva clubul, dacă toţi cei care trebuie să se implice se implică”

Emilian Dolha (portar Gloria Bistriţa): ”Ne-a lipsit maturitatea. Am făcut o primă repriză excelentă, am controlat jocul, am avut ocazii, dar am primit un gol cum l-am primit. Putea fi 3-0 sau 4-0 pentru noi, în schimb a fost 1-0 pentru adversar. În repriza a doua n-am mai putut, n-am mai avut prospeţime, am mai luat un gol şi asta e. Ceahlăul nu e echipă rea, ne vom bate alături de ea pentru salvarea de la retrogradare. E puţin un punct după patru etape, dar trebuie să rămânem cu o atitudine pozitivă. Urmează două meciuri infernale, cu FC Vaslui şi Oţelul Galaţi, dar trebuie să încercăm să scoatem cât mai mult. Dacă jucătorii îşi păstrează motivaţia, putem face faţă oricărui adversar. Eu am venit aici să ajut, sper să şi reuşesc. Fiecare meci e special pentru noi. Acum vine Vaslui, care are jucători extrem de valoroşi în toate compartimentele. Wesley este o pierdere, dar nu se simte la ce jucători au. Sănmărtean e genial din punct de vedere tehnic. Avem puterea să rămânem în Liga I”

Constantin Enache (antrenor Ceahlăul Piatra Neamţ): ”Nu pot fi fericit, sunt doar bucuros pentru cele trei puncte. N-am făcut un joc prea bun, am depăşit adversarul prin maturitate. Poate că prezenţa noastră în Liga I anul trecut, experienţa obţinută, au fost atuul nostru. Nu pot spune că a fost un meci pe care l-am dominat, dar ne bucură victoria”

Celelalte partide din etapa a 4-a a Ligii I: Astra Ploieşti – CS Turnu Severin 1-1, CSMS Iaşi – Petrolul Ploieşti 2-2, Universitatea Cluj – Viitorul Constanţa 2-1, FC Vaslui – Pandurii Târgu Jiu 0-0, Gaz Metan Mediaş – Steaua Bucureşti 1-1, Oţelul Galaţi – CFR Cluj 1-2, Concordia Chiajna – FC Braşov 2-1.

Clasament: 1. Pandurii Târgu Jiu 10 puncte (golaveraj 11-3), 2. Steaua Bucureşti 10 puncte (11-5), 3. CFR Cluj 8 puncte, 4. Dinamo Bucureşti 7 puncte (9-5), 5. Petrolul Ploieşti 7 puncte (9-6), 6. Concordia Chiajna 7 puncte (4-3), 7. Universitatea Cluj 6 puncte, 8. Rapid Bucureşti 5 puncte (4-3), 9. FC Braşov 5 puncte (7-7), 10. Astra Ploieşti 5 puncte (6-6), 11. FC Vaslui 5 puncte (5-5), 12. Oţelul Galaţi 4 puncte (5-6), 13. Ceahlăul Piatra Neamţ 4 puncte (5-10), 14. Viitorul Constanţa 3 puncte (4-5), 15. Gaz Metan Mediaş 3 puncte (3-5), 16. CS Turnu Severin 1 punct (3-6), 17. Gloria Bistriţa 1 punct (2-6), 18. CSMS Iaşi 1 punct (5-10).

În etapa viitoare, a 5-a, Gloria Bistriţa întâlneşte pe teren propriu formaţia FC Vaslui – sâmbătă 18 august, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport).