Operaţie reuşită, pacientul mort: ”U” Cluj – Gloria Bistriţa 1-0 (FOTO)

Echipa bistriţeană a evoluat curajos pe Cluj Arena, în faţa Universităţii, şi a ratat câteva ocazii mari, având inclusiv o bară, dar a luat gol în minutul 80 şi rămâne fără niciun punct în Liga I după primele două etape. Antrenorul Gloriei, Nicolae Manea, a declarat că situaţia financiară la club este gravă şi că lucrurile nu pot continua aşa la infinit.

Jucătorii Gloriei Bistriţa, care înainte de prânz au votat la referendum la Liceul Teoretic ”Gheorghe Şincai” din Cluj, pe listele suplimentare, au dat piept duminică seară, pe Cluj Arena, cu ”şepcile roşii”, în etapa a 2-a a Ligii I.

Cu această ocazie Cristian Dulca a debutat pe banca Universităţii, după ce l-a înlocuit pe Claudiu Niculescu, iar brazilianul Marcos Moraes ”Markisio” a jucat pentru prima oară la Gloria.

”U” Cluj şi Gloria, două formaţii rănite în orgoliu după runda inaugurală, înfrângere acasă cu Astra (1-2) respectiv eşec la scor la Târgu Jiu (2-6), s-au înfruntat pe un stadion aproape gol în urma boicotului suporterilor clujeni, supăraţi pe conducerea clubului.

Prima mare ocazie a partidei arbitrate de Teodor Crăciunescu a aparţinut bistriţenilor, în minutul 3 Predescu nimerind bara dintr-o lovitură liberă de la 18 metri lateral stânga. În minutul 7 a fost rândul gazdelor să rateze, Bota respingând salvator la lovitura de cap a lui Dinu. Scorul la bare a devenit egal în minutul 15, când Dinu a reluat cu capul în transversală. În minutul 21 ivorianul Kanon a scos un gol ca şi făcut, respingând acrobatic cu călcâiul din faţa porţii goale. Bota a scos bomba lui Pătraşcu din afara careului în minutul 39, Layo a irosit o şansă rarisimă în minutul 44, iar scorul pauzei a fost 0-0.

În debutul reprizei secunde, clujenii au solicitat două lovituri de la 11 metri, însă centralul nu a acordat nimic. În minutul 65 Peteleu putea deschide scorul, însă lovitura sa de cap, după o centrare bună a lui Anton, a trecut la o palmă de bară, iar gazdele, la rândul lor, au dat cu piciorul unei ocazii uriaşe în minutul 71, când Bota l-a blocat pe V. Gheorghe. În minutul 78, Dos Santos a trimis şi el puţin pe lângă poarta bistriţeană. Insistenţa gazdelor a dat roade în minutul 80, când Zsolt Szilagyi s-a înălţat de lângă Romario şi a reluat cu capul imparabil, sub transversal, în urma unui corner de pe stânga executat de Pătraşcu. În minutul 90 Gloria putea egala, dar Curtuiuş a trimis din 6 metri în braţele lui Balauru.

Universitatea Cluj: Balauru – Krumov, Szilagyi, Paraskevas, Mendy (Firţulescu 82) – Pătraşcu, V. Gheorghe – Paulinho (Nicola 74), Dos Santos, V. Dinu (Muzac 60) – Drăghici. Antrenor Cristian Dulca

Gloria Bistriţa: Bota – Peteleu, V. Năstase (D. Stan 74), Kanon, Cafasso – Anton, Romario – Ayza, Predescu (Curtuiuş 82), M. Moraes – Layo (Fl. Bratu 64). Antrenor Nicolae Manea

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”A fost de ajuns o greşeală de marcaj ca să primim gol, nu meritam să pierdem. Am avut situaţii destul de clare, n-am jucat rău. Cu mai multă atenţie nu primeam gol, dar la oamenii săraci… Avem mulţi jucători noi, care încă nu s-au integrat şi le trebuie ceva timp pentru a înţelege ce trebuie să joace. Este un eşec care ne nemulţumeşte, dar am speranţa că lucrurile vor merge bine. Gloria n-a jucat rău în primele două etape, iar campionatul e lung, sper să recuperăm. Am avut neşansă, poate în alte meciuri vom avea noroc. De doi ani de zile sunt probleme financiare, n-avem ce face. Echipa a promovat în condiţii grele. Sunt probleme financiare grave, jucătorii sunt neplătiţi, dar nu asta e cel mai important. Cei care răspund de destinele acestei echipe trebuie să înţeleagă că nu putem merge aşa la infinit, până când o să mai joace băieţii în condiţiile astea, nu ştiu. Nu e uşor să joci în aceste condiţii. Dacă nu vor fi plătiţi, străinii sigur nu vor mai juca, dar sper să nu se ajungă acolo. Gloria n-a plătit un leu pe jucătorii străini aduşi în această vară, nu sunt jucători răi, sunt bunişori, dar să vedem cât îi vom putea ţine în condiţiile astea. Mai mult ca sigur ne putem salva. S-a spus că m-am bătut cu portarul Filip Lăzăreanu, e un jucător care nu mai e al nostru, dar vine pe la antrenamente să îşi facă poze, nu ştiu. A vorbit urât, i-am dat şi eu o replică, dar nu a fost nicio bătaie. Nu pot să mă bat cu un jucător, nu pot să fac aşa ceva. Nu mi se pare normal ce a făcut Anamaria Prodan. Vă daţi seama ce tupeu are, mi-a sunat câţiva jucători să îi întrebe dacă au drept de joc sau dacă le-a venit cartea verde. Apoi m-a sunat şi Predescu şi mi-a spus: Uite, nea Nae, m-a sunat Prodanca să mă întrebe dacă joc”

Cristian Dulca (antrenor Universitatea Cluj): ”Îi felicit pe băieţi pentru devotament şi munca depusă, ne-am creat ocazii clare de gol. Şi Gloria a avut câteva oportunităţi de a marca. Ne-au interesat cele trei puncte şi sunt fericit pentru victorie, dar mai avem mult de muncă”

Anamaria Prodan (preşedinte executiv Universitatea Cluj): ”Am avut emoţii uluitoare şi mă bucur că am câştigat, le mulţumesc tuturor. A fost greu, dar frumos, spectaculos. Am stat de vorbă cu jucătorii, Dulca a vorbit cu fiecare dintre ei şi ne-am revenit după acea înfrângere categorică de la Târgu Jiu, care nu ne caracterizează. Nae Manea se plângea pe lângă autocar că a pierdut fiindcă i-am sunat eu jucătorii, în loc să piardă cu capul sus ţipă de râde toată lumea. Manea trăieşte în vremurile lui, Dolha a fost jucătorul meu, eu l-am dus în Rusia şi mă chinuiam să-i obţin cartea verde. Aşa face Manea când pierde, înjură pe toată lumea, e patetic. Ar trebui să-şi vadă de echipa lui, nu să ţipe la oficialii altor cluburi. În loc să vezi gunoiul din ochiul tău, te uiţi la altceva”

Rezultate din etapa a 2-a a Ligii I: FC Braşov – CS Turnu Severin 2-1, Ceahlăul Piatra Neamţ – CFR Cluj 2-2, Gaz Metan Mediaş – Pandurii Târgu Jiu 0-2, Astra Ploieşti – Steaua Bucureşti 3-4, FC Vaslui – Petrolul Ploieşti 3-0, Dinamo Bucureşti – CSMS Iaşi 5-2, Concordia Chiajna – Viitorul Constanţa 1-1, Oţelul Galaţi – Rapid Bucureşti 1-1.

După două runde, Gloria se află pe locul 16, cu zero puncte, înaintea echipelor CS Turnu Severin şi CSMS Iaşi.

În etapa viitoare, a 3-a, Gloria Bistriţa întâlneşte pe teren propriu formaţia Gaz Metan Mediaş, vineri 3 august, de la ora 19.00 (în direct la Digisport).