Pe Argeş în jos… până pe locul 6! CS Mioveni – Gloria Bistriţa 1-0. Coroian: E o nebuloasă!

Gloria continuă seria neagră a meciurilor consecutive fără gol marcat şi implicit fără victorie, ajungând la a cincea partidă seacă după deplasarea de la Piteşti, unde a fost învinsă la limită de CS Mioveni. Echipa bistriţeană, care a căzut pe poziţia a 6-a în Seria 2 a ligii secunde, n-a reuşit să înscrie chiar dacă a jucat ultimele 25 de minute în superioritate numerică. Urmează două jocuri acasă.

mioveni-gloriaÎn etapa a 17-a a Seriei 2 din Liga a II-a, Gloria Bistriţa a întâlnit în deplasare formaţia CS Mioveni, care şi-a schimbat antrenorul chiar înainte de acest meci, Ion Moldovan fiind înlocuit cu secundul Marius Stoica, interimar.

Gazdele au avut prima şansă în minutul 2, dar Ayza, fost jucător al Gloriei, a tras pe lângă. Al. Pop, cap peste poartă (10), şi Nalaţi, şut aproape de vinclu din lovitură liberă (14), au semnat ocaziile de început ale ”alb-albaştrilor”. Echipei bistriţene i-a trecut glonţul pe la ureche în minutul 24, când Albuţ a scos salvator de pe linia porţii lovitura de cap a lui Olteanu din 6 metri. Gazdele au deschis scorul în minutul 33 prin Marius Galan, care a şutat puternic de la peste 25 de metri, mingea a prins pământul şi a trecut pe sub Albuţ, pentru 1-0 la pauză. CS Mioveni a jucat în zece din minutul 65, A. Popa văzând roşu direct după o intrare dură asupra lui Fizeşan. În minutul 81 Brumă a trimis de la mare distanţă puţin pe lângă poartă.

Până la final tabela a rămas nemodificată, iar Gloria a ajuns la al cincilea meci consecutiv fără victorie. Bistriţenii n-au mai trăit bucuria golului într-un joc oficial de exact patru luni, de la succesul cu CS Universitatea Craiova din noiembrie 2013 (1-0).

Formaţia pregătită de Cristian Coroian, care a împlinit 41 de ani în preziua meciului, şi Sandu Negrean a coborât de pe locul 4 pe 6, cu 25 de puncte (golaveraj 15-13), ultimul care duce în play-off-ul pentru promovarea în Liga I, după CSM Râmnicu Vâlcea (locul 1/32 de puncte/22-14), CS Universitatea Craiova (2/32 de puncte/19-11), ASA Târgu Mureş (3/28 de puncte), Metalul Reşiţa (4/25 de puncte/19-16) şi Olimpia Satu Mare (5/25 de puncte/17-15).

Clasamentul provizoriu al play-off-ului (punctajul realizat în meciurile directe dintre primele şase clasate în acest moment): 1. ASA Târgu Mureş – 17 puncte (8 jocuri), 2. Gloria Bistriţa – 12 puncte (7 jocuri), 3. CS Universitatea Craiova – 12 puncte (9 jocuri), 4. CSM Râmnicu Vâlcea – 8 puncte (6 jocuri), 5. Olimpia Satu Mare – 8 puncte (8 jocuri), 6. Metalul Reşiţa – 5 puncte (8 jocuri).

”Echipa noastră a jucat foarte, foarte slab. Cred că a fost cel mai prost meci de când sunt eu la echipă. Am pierdut lamentabil, am jucat şi 25 de minute în superioritate numerică fără să avem vreo ocazie periculoasă, vreun şut periculos. Şanse de promovare mai sunt, dar poziţia noastră în play-off e periclitată, clasamentul este foarte strâns. Fără să câştigăm, fără să adunăm puncte, nu avem cum să prindem play-off-ul. Este o nebuloasă şi pentru noi faptul că nu reuşim să marcăm, în meciurile amicale am înscris cel puţin câte un gol iar la meciurile oficiale nu reuşim să fim periculoşi. E o problemă la care lucrăm de ceva timp, deocamdată fără rezultat. Am avut şi absenţi, dar asta nu scuză evoluţia noastră, care nu poate fi comentată. Golul putea fi evitat, Albuţ a scăpat mingea pe sub el, se mai întâmplă şi aşa ceva. Din păcate, nu am reuşit să fim noi periculoşi şi să dăm gol. În acest moment jucătorii sunt plătiţi la zi. Nu reuşim să ne adunăm, să facem un joc mai consistent care să ne aducă victoria, nu putem trece peste impactul meciurilor fără gol marcat”, a declarat directorul tehnic al Gloriei, Cristian Coroian.

”A fost un meci destul de greu, dar anticipam acest lucru. Puteam încă din prima repriză să tranşăm jocul. Am avut încredere că putem câştiga chiar şi când am rămas în 10 oameni. Am dorit să punem presiune pe adversar, să nu ne retragem, să jucăm deschis şi pe poartă. Ştiam cum joacă Gloria, iar statisticile au arătat că este o echipă în criză, care nu marchează. E o victorie de moral, este binevenit acest succes”, a spus antrenorul gazdelor, Marius Stoica.

CS Mioveni: O. Popescu – Cotigă, Olteanu, Negoiţă, C. Stan – Galan (Mazilu 77), Biceanu (D. Ene 57), Răuţă, Ayza (Vintilă 86) – A. Popa, Năstăsie. Antrenor Marius Stoica

Gloria Bistriţa: Albuţ – Țârcă, Hlinca, D. Matei, Polgar – O. Bucur, Fizeşan, Nalaţi, M. Chiţu (Şuşu 46) – Antonache (Gaşpar 67), Al. Pop (Brumă 46). Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

Stadion: ”Nicolae Dobrin” – Piteşti. 15.03.2014. Spectatori: 200. Arbitri: Dragoş Istrate (Bucureşti) – Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea), George Fridl (Comăneşti) – Florin Dan (Olteniţa). Observatori: Florin Nicolaescu (Slatina), Silviu Bogdan (Craiova)

Celelalte partide din etapa a 17-a a Ligii a II-a, Seria 2: FC Bihor Oradea – Metalul Reşiţa 0-0, CSM Râmnicu Vâlcea – FC Universitatea Craiova 1-0, FC Olt Slatina – ASA Târgu Mureş 1-0, UTA Arad – CS Universitatea Craiova 0-1, Minerul Motru – Olimpia Satu Mare 1-2.

CLICK pentru clasamentul detaliat al Ligii a II-a!

În runda viitoare, a 18-a, Gloria Bistriţa joacă pe teren propriu cu UTA Arad – vineri 21 martie, ora 16.00.