Social Sport

Pe Argeş în sus! Gloria a mai trecut un hop: 3-1 la Piteşti

UPDATE: Echipa bistriţeană a detronat liderul prin reuşitele lui Paul Anton (36), Albert Voinea (55) şi Daniel Stan (85). ”Alb-albaştrii” au urcat pe primul loc, rămân invincibili în Liga a II-a şi continuă cursa pentru promovare. VEZI imagini de la meci.

Gloria Bistriţa a obţinut o victorie importantă sâmbătă 17 septembrie, în deplasare, în etapa a 5-a a Seriei a 2-a din liga secundă, 3-1 (1-0) cu FC Argeş, ocupanta primei poziţii până la acest joc.

Gloria a jucat pragmatic, a lovit atunci când a avut ocazia, a mai ratat câteva şanse bune şi a decis meciul prin experienţa superioară şi calitatea execuţiilor. Echipa bistriţeană a acumulat 11 puncte, la egalitate cu Gaz Metan Severin şi FC Timişoara, dar a urcat în fotoliul de lider la golaveraj.

Paul Anton a fost omul meciului. După o lovitură de cap scoasă de lângă bară de portarul gazdelor în minutul 28, mijlocaşul de 20 de ani l-a învins pe Croitoru în minutul 36, cu un şut la colţul lung, în urma unei preluări de efect (în imagine, bucuria bistriţenilor după primul gol). În minutul 55, Albert Voinea a rămas singur cu portarul şi a dus scorul la 2-0 după o pasă perfectă a lui Paul Anton. În minutul 80, piteştenii au reuşit golul de onoare prin Rover Cârstea, care l-a lobat pe Irimia din interiorul careului. Emoţiile s-au risipit în minutul 85, când Daniel Stan a stabilit scorul final la 3-1 cu o lovitură de cap din 7 metri, în urma unui corner executat de Predescu.

La finalul partidei, preşedintele Gloriei, Jean Pădureanu, a fost înjurat de spectatori şi chiar scuipat de un fan înfierbântat, scrie liga2.ro. La conferinţa de presă, antrenorul Argeşului, Viorel Dumitrescu, a acuzat un eveniment petrecut, spune el, la pauză: ”Directorul sportiv al celor de la Gloria (n.r. – Vasile Moga) era în cabina arbitrilor în pauza meciului. L-am întrebat ce căuta acolo şi nu mi-a răspuns. Nu mi se pare normal”.

Gloria: Irimia – Peteleu (Homei 88), Tudose, V. Năstase, Cafasso (Cr. Constantin 46) – R. Mărginean, Feher – Predescu, Anton, Velcovici – A. Voinea (D. Stan 78). Antrenor Nicolae Manea.

Stadion: Nicolae Dobrin – Piteşti. Arbitri: Florin Ghimbăşan (Braşov) – Bogdan Gheorghe, Vlad Bârleanu – Cristian Georgescu (toţi din Bucureşti). Observatori: Nicu Neagoe (Craiova), Ion Negoescu (Târgovişte).

Rezultatele celorlalte partide din etapa a 5-a a seriei de vest: UTA Arad – Alro Slatina 0-0, Mureşul Deva – Juventus Bucureşti 3-2, Chindia Târgovişte – Arieşul Turda 2-1, Luceafărul Oradea – CSM Rm. Vâlcea 2-1, Unirea Alba Iulia – FC Timişoara 1-1, Gaz Metan Severin – FC Olt 0-0, FC Maramureş – FC Bihor 0-1.

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 11 puncte, 2. Gaz Metan Severin 11 puncte, 3. FC Timişoara 11 puncte, 4. FC Argeş 10 puncte, 5. Unirea Alba Iulia 8 puncte, 6. UTA Arad 8 puncte, 7. Chindia Târgovişte 8 puncte, 8. Juventus Bucureşti 7 puncte, 9. Luceafărul Oradea 7 puncte, 10. FC Bihor 6 puncte, 11. Mureşul Deva 6 puncte, 12. FC Maramureş 4 puncte, 13. FC Olt 4 puncte, 14. Alro Slatina 3 puncte, 15. CSM Rm. Vâlcea 3 puncte, 16. Arieşul Turda 2 puncte.

În etapa următoare, a 6-a, Gloria Bistriţa primeşte pe teren propriu replica formaţiei Unirea Alba Iulia, sâmbătă 24 septembrie, de la ora 11.00.

Precedentele rezultate ale Gloriei: 1-1 la Chindia Târgovişte, 2-1 cu FC Olt, 4-0 la Mureşul Deva, 2-2 cu FC Timişoara.